Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kahramanmaraş İl Kongresi’nde konuştu. Tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili kararı eleştirenlere tepki gösteren Erdoğan, "Bunlar sanatı toplum için yapmazlar. Sanatı sanat için yaparlar" diye konuştu. Erdoğan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan eleştirileri de değerlendirdi. "Bin yıllardır tüm dünyada sadece ve sadece kahramanlığıyla, cesaretiyle nam salmış bir ordunun mensuplarına ağza alınmayacak hakaretler yapmak açık söylüyorum zavallılıktır" dedi.
AK PARTİ'YE KARŞI ÖN YARGILI HAREKET ETTİLER
 
Sütçü İmam gibi, Rıdvan Hoca gibi Kahramanmaraş'ın kahraman evlatlarına rahmet diliyorum, Abdurrahim Karakoç'a da buradan bir kez daha Allah'tan acil şifalar diliyorum.. Sevgili kardeşlerim,  3 Kasım seçimlerinden zaferle çıktığımız günden itibaren yurt içinde, yurt dışında, belli kesim ve çevrelerde AK Parti ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bazıları niyet okuyuculuğu yaparak bizi tanımadan, bizim nasıl hizmet ürettiğimize bakmadan tamamıyla ön yargılarıyla hareket etti.
 
BÜTÜN BU BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARDIK
 
9,5 yıl boyunca bizimle ilgili art niyetleri, ön yargıları olan herkes hayal kırıklığına uğradı. Bizimle ilgili olumsuz yorumları, karamsar beklentileri olanların bu beklentilerini boşa çıkarttık, asılsız iddiaları ve asılsız ithamları, kendinden menkul asılsız gerekçelerle bizi millet nezdinde karalama yapmaya çalışanları milletimizle beraber gördük ve alt üst ettik.
 
ÇETELERE GÖĞÜS GERDİK
 
Biz 9,5 yıl boyunca millet iradesini koruduk, her türlü demokrasi dışı müdahaleye, çetelerin, mafyanın, cuntanın kirli girişimlerine göğüs gerdik. AB'ye tam üyelik için en güçlü, en kararlı adımları biz attık ve biz herzaman kararlarımızın, hedeflerimizin arkasında durduk. 9,5 yıl boyunca tavizsiz şekilde damokrasi yolunda kararlılıkla yürüdük, Türkiye'nin 7 bölgesine 81 iline, 780 bin kilometre karenin her karışına ve milletimize hizmet götürmenin çabası içinde olduk. Hiç bir ayrımcı girişime taviz vermedik, illerimize hizmet götürürken o illerde bize oy verenlerin oranına hiç bir zaman bakmadık.
75 MİLYONUN GÜVENCESİYİZ
Biz sadece şunu söyledik.. Kimsenin dinine mezhebine göre davranmadık. Biz tek millet dedik, ne dedik, tek bayrak dedik, ne dedik,  tek din dedik, ne dedik, tek devlet dedik.. Bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik dedik.  14 Ağustos 2001'den bugüne kadar her zaman tekrarladığım gibi bir kez daha ifade ediyorum AKP Parti kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedi, müdahale edilmesine de izin vermedi. İşte renkler burada.. Çünkü biz yola böyle çıktık. 75 milyonun yaşam tarzı bizim güvencemiz altındadır. Kimsenin giydiğine, yediğine içtiğine karışmadık. AK Parti ifade özgürlüğünü savunduğu kadar kaliteli eğitim için mücadele vermiştir.
 KUTSALIMIZA DOKUNULMADIĞI SÜRECE..
 AK Parti Türkiye'de düşünce, ifade, eleştiri, basın, yayın özgürlüğünü 9,5 yıl önceye göre kıyaslanmayacak şekilde geliştirmiş ve ileri standartlara kavuşturmuş bir partidir. Eksikleri de gidererek Türkiye'yi en ileri seviyelere kavuşturmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Hiç bir zaman yapıcı eleştiriden rahatsız olmadık, biz kutsalımıza dokunulmadığı, aile mahremiyetini hedef almadığı sürece hiç bir eleştirinin karşısında olmadık.
4+4+4 İÇİN ALLAH RAZI OLSUN DİYORLAR
Bu ara biliyorsunuz 30 Mart'ta parlamento bir karar verdi? Neydi 4+4+4, bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz değil mi? Ne anlama geliyor; Bu ülkede artık 12 yıl zorunlu eğitim sistemi geliyor, ilk 4 yılın ardından eskiden kesintisiz bir eğitim anlayışı vardı ama şimdi kesintili yani kademeli bir eğitim sistemi var. İstediğin yere çocuğunu göndereceksin, çocuk tercihini en güzel şekilde yapabilecek. Kim nereye istiyorsa çocuğunu bırak herkes göndersin ve ülkemde nereye gittiysem şuanda aldığım yaklaşım tarzı 'Allah sizlerden razı olsun' söylenen bu ve çok daha ilginci şimdi yoğun bir şekilde okul yapmaya başladık çünkü bütün sınıfları inşallah 30 kişilik sınıflar haline dönüştüreceğiz, bunu başaracağız ve bilim noktasında Türkiye'yi daha ileri standartlara kavuşturacağız.
KILIÇDAROĞLU SENİ MÜFTERİ İLAN EDİYORUM
Bakın FATİH projesi dedik muhalefet karşı çıktı 'burada 20 milyarlık yolsuzluk var' diyorlar, yahu neyi gördün, neyi buldun da neyi konuşuyorsun? Eğer samimiysen, dürüstsen hukukta bir kaide var 'müddei iddiasını ispatla mükellefdir' elinde hangi belge var, bunu neye göre söylüyorsun? Eğer böyle bir iddiayı ispatlayamazsan bu bir defa bizim lügatımızda çok çirkin bir yere oturur. En azından bu millet nezdinden cibiliyet konusunu gündeme getirir, sen bu iftirayı yapamazsın dolayısıyla seni bir kere daha Kahramanmaraş'tan müfteri olarak ilan ediyorum.
Biz gelene kadar milli gelir neredeydi biz geldik nerelere yükseldi? Kaç yılda 9,5 yılda, rakam orada Halep oradaysa arşın Kahramanmaraş'ta, sizler ne yaptınız? 50'ye kadar ne yaptınız, 50'den sonra eh, milletim sizi iyi tanıdığı için zaman zaman koalisyon ortaklığı verdil orada da yaptıkları ortada.
BU MESELE TİYATRO MESELESİ DEĞİL
Bunlara bir şey oldu nedir tiyatro üzerinden bir tartışma yürütülüyor, Türkiye'de son günlerde gündemi işgal eden bu tartışma, tiyatro tartışması değildir. Mesele başka, kendisine küçük iktidar alanları oluşturmuş, köşeleri tutmuş ve ideolojilerin arkasına sığınarak kendi görüşlerini 75 milyona dayatmaları meselesidir. Bunlar tanzimattan bugüne kadar herşeyi en iyi kendilerinin, en doğruyu sadece ve sadece kendilerinin bildiğini iddia ederler, bunlar millete tepeden bakarlar, bunlar kendi ürettiklerinin yüksek sanat olduğunu iddia ederler, örnek Kahramanmaraş'ın ustalarını küçümser kâle almazlar.
 
BUNLAR JAKOBENDİR
Aydın kimliğin, yazar kimliğin arkasına sığınırlar bunlar sanatı toplum için yapmazlar, sanat toplum için yapılır, sanat toplum için yapılırsa ifade edilir, bunlar jakobendir. Hem devlet tiyatrosundan maaş alacak, hem şehir tiyatrosundan maaş alacak, ondan sonra çıkacak dizilerde istediği gibi oynayacak. Son günlerde zihinlerinin ardındakini ortaya dökmeye başladılar, daha önce çıktılar 'bidon kafalı' dediler. Çıktılar bu aziz millete göbeğini kaşıyan adam dediler, şimdi de kasaba bürokratı diyerek kendilerince yine milleti aşağılıyor, küçümsüyorlar.
YARIM PORSİYON AYDINLAR
Rahmetli Cem Karaca bunlara o güzel şarkısıyla gereken cevabı aslında vermişti. "Bunlar aydın değil, bunlar yarım porsiyon aydın"  Rahmetli Cem Karaca'nın değimiyle bunlar barlarda, barların önünde viski, bir elleri çenelerinde bilgiç bakışlarla hiç birşey üretmeden sadece hakaret ederler. Tiyatrodan sadece bunlar anlar, resim, heykel, sinemedan bunlar anlar sadece bunlar milleti beğenmez, milletin kültürünü, tercihini beğenmezler.
AZARLAMA DÖNEMİ SONA ERDİ
Geçen yıl, devlet tiyatrosuna harcanan para 140 milyon Türk Lirası, gelen ne? Gelir de 4 milyon Türk Lirası, 140 milyon Türk Lirası nere? 4 milyon Türk Lirası nere? 10 yıllar boyunca sırtlarını statükoya dayadılar, şimdi de statükonun değişmesinden ciddi rahatsızlık duyuyorlar, kusura bakmasınlar millete de, milletin hükümetine de parmak sallayarak azarlama dönemi artık geride kaldı.
SIRTINIZI AŞAĞILADINIZ MİLLETE DAYAYIN
Bundan sonra buyursunlar sırtlarını devlete değil, o aşağıladıkları millete gitsin oraya başvursunlar. Şunu herkes bilsin bu ülkede siyasette, bürokrasi de kast sistemi, hanedanlık sistemi AK Parti ile birlikte sona erdi. Bizzat, gerçek aydınların, bizzat bilim adamlarının çabalarıyla, gayretleriyle, kast ve hanedanlık sistemi artık son bulmaktadır. Bu millet kendi tercihlerini, kendi belirlemeli. 
BİZ ÇEKİLİYORUZ BUYRUN SİZ SAHNEDE KALIN
AK Parti ile millet bürokrasinin ve bürokratların hizmetinden çıkmıştır, biz ne diyoruz şimdi; Kardeşim sen tiyatro mu oynayacaksın, buyrun kurun tiyatronuzu serbest olarak, özel sektör olarak bu sektöre girin. Yeri gelir senaryoyu beğenirsek bizim de inceleme kurullarımız buralara sponsor olur ama artık o bugüne kadar geldiğimiz anlayış olmayacak. Artık devlet tiyatro sahnelerinden çekiliyor, buyrun siz sahnede kalın. Özgür olun..