Adana ve İzmir’deki laboratuvarlarda yapılan analizlerde ölü balık ve suda toksik madde ile kimyasal izine rastlanılmadı.

İnşaattan düşüp yatalak kalan eşine bebek gibi bakıyor İnşaattan düşüp yatalak kalan eşine bebek gibi bakıyor

Geçtiğimiz günlerde Hurman Çayı'nın Afşin'e bağlı İğdemlik, Kuşkayası mahalleleri ile Elbistan'a bağlı Karahüyük Mahallesi'nde, suyun yüzeyi ölü balıklarla kaplanmıştı. Vatandaşların ihbarı üzerine Elbistan ve Afşin tarım ve orman müdürlüğü ekiplerince inceleme başlatılmıştı. Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, ölü balıklardan; Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de sudan numune alarak tahlil için laboratuvara göndermişti.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün aldığı su ve balık numunesinin analizi negatif olarak açıklandı. Laboratuvarda analiz edilen suda; zehirlenmeye yol açabilecek herhangi bir kimyasal maddeye rastlanılmadı.

Vatandaşların, ‘balıklar B Termik Santrali’nden suya karışan zehirli maddeye bağlı olarak öldü’ iddiası üzerine Adana ve İzmir’deki laboratuvarlarda kapsamlı analiz yapıldı. Yapılan analizin sonuçları ise ‘negatif olarak açıklandı.

Ölü balık numuneleri, 2 farklı analize tabi tutuldu. İlk analiz zehirlenme (pestisit) yönünden incelendi. Yapılan analizde 50 farklı parametreden herhangi birine rastlanmadı. Ve raporun sonucu ‘negatif’ olarak açıklandı.

İkinci analizde ise; hem toksikoloji hem de biyokimya açısından ağır metal bulgusu arandı. Analiz sonucunda ağır metale bağlı bir zehirlenme bulgusuna rastlanılmadı.