Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Kahramanmaraş’ta basın mensupları ile gerçekleştirdiği toplantıda orta hasarlı binaların ağır hasarlı binalarla aynı statüde yer alacağını söyleyerek orta hasarlı binaların yıkılacağını söyledi.

Bakan Özhaseki orta hasarlı binalar için güçlendirmenin söz konusu olmayacağını ifade etti.

Kaçak yapılara müsaade etmeyeceklerini söyleyen Özhaseki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sondan başlayalım. İmar barışı falan yok arkadaşlar. Kaçak maçak dinlemeyiz. İmar yetkisini aldık zaten. İmar dönüşüm ofisleri kurduk. Burada yetki bizde. Hiçbir şekilde bu askıyada çıkmayacak. İlan da olmayacak kanun bize bu yetkiyi verdi. Değerli arkadaşlar bunu yaparken de nefsimiz için, keyif için yapmayacağız. Bu şehrin geleceği için en doğrusunu planlayarak yapacağız. O konuda hatır gönül de dinlemeyeceğiz. Ağa eşraf falan da dinlemeyeceğiz. Çünkü bu şehir yüzlerce sene yaşayacak. Kadim bir şehir. Bizim burada bırakacağımız miras bizden sonra bize dua olarak dönsün istiyoruz. O yüzden onların hiçbirisine tavizimiz olmaz. Kaçak yapan bir gün yıkılacağını bilsin arkadaşlar.”

“Orta hasarlı binaların tamamı yıkılacak”

“İkincisine gelince. Orta hasarlıların tamamı yıkılacak arkadaşlar. Orta hasarlılar, ağır hasarlılar grubuna alınıyor ve yıkılacak. Neden diyeceksiniz? Orta hasarlı demek yorulmuş bina demektir. Yarın bir gün 5.5 -6 altı derecesinde şiddetli bir şekilde salladığında saniyesi biraz uzun olursa aynı acıları bir daha yaşarız. Özellikle orta hasarlı binalar için vatandaşlar veyahut da az hasarlıya doğru çevirebilmek için ben güçlendiriyorum, kiraya vereceğim. Üç beş kuruşa alacağım falan filan diyerek devam ediyorlar ya, boşuna etmesinler. Yıkacağız arkadaşlar. Çaresi yok. Yıkıldıktan sonra da yepyeni yerler yapacağız. Evet. Hak sahipliği için de AFAD'ın kriterlerinde biraz daha sertlik var. Ama bizim çevre şehirciliğin kentsel dönüşüm içinde daha sertlik yok. Şu anlamda söylüyorum. Mesela AFAD'a göre herkes bir tane hak sahibi olabilir. İkinciyi hak sahibi yapılmıyor. Biz kentsel dönüşüm kapsamına alarak vatandaşın eğer birden fazla konutu veya iş yeri artı konutu varsa onlar da hak sahibi yapmaya devam edeceğiz. Bir konutunu tam karşılığını. Diğerleri için de kredi vermeye devam ediyoruz. “

Sakladığı paraları yıllar sonra buldu Sakladığı paraları yıllar sonra buldu

“Aile apartmanlarında evlatlar hak sahibi”

“Bazen Anadolu'da şöyle oluyor. Bir baba dört kat ev yaptırmış. Bir katından kendi oturuyor. Üç katında çocuklar oturuyor. Ama sadece babanın üzerinde tapu AFAD diyor ki sadece tek hak sahipliği olarak ben seni kabul ederim. Ama biz kentsel dönüşümü aldığımızda onların tamamına hak sahibi olarak görüyorum. O anlamda hiç kimse dışarıda kalmayacak diye özellikle söylüyorum. Ve yapıldıktan sonra konutlarda oradaki eski konumu, yeri, durumu neyse o gözün bulundurularak sağlanır. Yani üç sokak arkadaki adamı alıp da en ön tarafa en öndekini alıp da en arka tarafa götürmek gibi bir garipliği yapamayız. Onların her birisini değerlendirmesi de ayrı ayrı olacak”