Afşin’de uzun yıllardır hayal edilen termik santrallerin buharından ısınma projesi, yaklaşık 35 yıl aradan sonra Fazlı Aydoğan tarafından hayata geçiriliyor. 
 
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Afşin B Termik Santralinden alınacak atık su buharıyla Afşin’in ısınacağını belirterek, önümüzdeki günlerde Enerji Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını kaydetti.
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, basın toplantısı düzenleyerek, Afşin B Termik Santralinden alınacak atık su buharıyla önümüzdeki yıllarda Afşin’in atık suyla ısınacağı müjdesini verdi. Başkan Aydoğan, projenin hayata geçmesi için projenin hazır olduğunu, önümüzdeki günlerde EÜAŞ ile Afşin Belediyesi arasında iyi niyet protokolü imzalanacağını kaydetti.
 
-22 BİN KONUT ISITILACAK
Gerçekleştirilecek proje ile 22 bin konut faydalanacak. Afşin’e Afşin B Termik Santralinden alınan atık su buharı  17 kilometre boru hattıyla ilçeye ulaştırılacak. 2012 yılında içme suyu şebekesini yenileyecektik. Sıcak su projesini de tamamlayıp içme suyu şebekesi için açılan kanalları biraz daha geniş açılacak ve sıcak su şebekesini de bu hat üzerinden geçirilecek.
Proje hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Yıllardır dedikodusunu ettiğimiz, yapılmasını arzuladığımız santrallerdeki atık ısıların bölgenin konutlarını ısıtması teknolojisini Soma’da gerçekleştirildi. Bu bağlamda ilk müracaat yapanlardan biride Afşin Belediyesidir. EÜAŞ ve Afşin Belediyesi arasındaki ön protokol hazırlıkları tamamlandı. Bazı yerlerde termal kaynaklarla toplu konutlar ısıtılması sağlandı ama bazı aksaklıklar nedeniyle verim alınamadı. Dünyada uzun yıllardan bu tarafa kullanılan bu sistemle Türkiye de artık kuracağız ve bu sistemle evlerimizi ısıtacağız. Bu bilinmeyen bir teknoloji değil. Almanya da beş milyon konut bu sistemle ısıtılıyor. Türkiye de henüz termik santrallerin atıklarıyla ısıtılan bir konut yok. Lojmanlar bölgesinde bazı çalışmalar olsa da çok lokaldir. Geç kalınmış olsa da Türkiye’nin atılımına ayak uydurarak, elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak bölgede bulunan şehirlerin, yerleşim yerlerinin çok ucuza ısıtılması teknolojisinin TÜBİTAK aracığı ile santrallere uygulanacak, bölgedeki belediyeler tarafından bu sistem dağıtılacak. Bu özellikle bölgemizde termik santrallerdeki ısıları bir türlü kullanılmaması konusunda çok konuşuldu, söylendi ve yazıldı biraz geçte olsa uygulamaya geçiliyor olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekleştirilecek proje ile yirmi iki bin konut faydalanacak. Afşin’e 17 kilometre boru hattıyla ulaşacak. 2012 yılında içme suyu şebekesini yenileyecektik. Sıcak su projesini de tamamlayıp içme suyu şebekesi için açılan kanalları biraz daha geniş açacağız ve sıcak su şebekesini de aradan çıkaracağız.” dedi.
 
-“25 MİLYONLUK YATIRIM”
25 milyon gibi büyük bir yatırım yapılacağını kaydeden Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Santralden gelen sıcak suyu hiçbir şekilde direkt olarak kullanmayacağız. Evlerimizde bulunan suyu ısıtmak için kullanacağız. Sıcak su 110 derece ile şehre girecek ve 60 derece ile çıkış yapacak. Bu projenin maliyeti hakkında İller Bankası ile uzun zamandır görüşüyorum. Krediyi 15 yıla yaydık. Acil verebileceğimiz alanlar açısından baktığımızda bize maliyeti 15 milyonu bulacak. Genel olarak projenin maliyeti 25 milyondur.” açıklamasında bulundu.
.