İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresinin, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığını açıklamıştı. Ancak belirtilen süre içerisinde ehliyetini yenilemeyenlerin cezai işlemle karşılaşacakları unutulmamalıdır.

B sınıfı ehliyet sahipleri için önemli bir uyarı var: 31 Aralık 2024'e kadar ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor, aksi takdirde 12.978 TL gibi yüksek bir ceza ile karşı karşıya kalabilirler. Bu kritik tarih, 1 Ocak 2016'dan önce alınmış ehliyetler için getirilen yenileme zorunluluğuna dair son sınırı işaret ediyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi için belirlenen süreyi önceki duyurularında 31 Aralık 2022'den itibaren iki yıl daha uzatmıştı.

Ehliyet yenileme işlemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde yapılıyor ve sürücülerin ilk olarak bu kurumdan randevu almaları gerekiyor. Yenileme süreci için gerekli belgeler arasında kimlik kartı veya pasaport, güncel biometrik fotoğraf, geçerli bir sağlık raporu, kan grubu belgesi (sağlık raporunda belirtilmişse bu belgeye gerek yoktur), mevcut ehliyet, adli sicil kaydı ve 15 TL'lik yenileme ücreti (12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedeli dahil) bulunuyor.

Bu önemli değişiklik ve yenileme süreci, araç kullanıcılarının güvenliğini artırmayı ve trafikteki belgelerin güncellenmesini sağlamayı amaçlıyor. Sürücülerin belirlenen son tarihe kadar harekete geçmeleri, büyük miktardaki cezai yükümlülüklerden kaçınmalarını sağlayacak. Ehliyetlerini zamanında yenileyerek hem kendilerini hem de trafikteki diğer katılımcıları korumuş olacaklar.

Kaynak: HABER MERKEZİ