Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan'ın girişimleri yanıt buluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kahramanmaraş'ta ki olası depremin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalara başladı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Çağlayancerit İlçesi'nde bulunan konutların depreme dayanıksız oluşunu gündeme taşımıştı. 
İlçede bulunan binaların sadece yüzde 20'lik bir kısmının betonarme geri kalan diğer bölümünün ise olası bir depremde tehlike arz ettiğini TBMM heyetine bildiren Aycan'ın girişimleri sonuç verdi. 
Bu kapsamda Ayacan'ın sorularına cevaben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şu açıklamaları yaptı: "İl Afet ve Koordinasyon Kurulu'nun 31.01.2020 tarihli toplantısında Kahramanmaraş'ta olası bir depremin etkilerinin azaltılması amacıyla bir dizi tedbirlerin alınması ve çalışmaların kurumlarca yapılması kararlı alınmıştır. Bakanlığımızın kamu binalarında  deprem yükleri etkisi altında performans analizlerinin yapılmasında öncelik sırasının belirlenmesi,  bu çalışmalardan sağlıklı ve doğru sonuş alınabilmesi adına ODTÜ, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi Akademisyenleri ile yapılan ortak bir çalışma  ile geliştirdiği KAYES adı verilen Kamu Yapıları Envarter Sistemi  ile kamu binalarının fiziksel, yapısal, zemin durumu, kullanım amacı ve kullanan kurum bilgileri kayıt altına alınmaktadır."