MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Afşin-Elbistan bölgesindeki çiftçilerinin sorunlarını TBMM'de gündeme getirmeye devam ediyor.

Afşin-Elbistan bölgesinde şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını daha öncede dile getiren MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, 20 vekilin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne meclis araştırma önergesi teklifi sundu.

Şeker pancarı çiftçisinin sorunları için Meclis Araştırması talebinde bulunan Aycan “Afşin, Elbistan ve Göksun’da şeker pancarı ile ilgili sorun kalmamıştır” denmesine rağmen, çiftçiden gelen yakınmaları öncelikli olarak  dikkate alarak Araştırma Önergesi verdiklerini belirtti.

Aycan “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra, fabrikalar şeker pancarı alımında kısıtlamaya gitmiştir. Kota uygulaması nedeniyle daralan şeker pancarı tarımı, alımında  yaşanan kısıtlama ayrıca yeni sorunlara neden olmuştur. Bu sorunların araştırılması ve çözüm getirilmesi çiftçimiz ve ülkemiz için zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeplerden dolayı, şeker pancarı üreticilerinin girdi fiyatlarındaki artış, taban fiyat ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi işlemleri sonucuna bağlı olarak yaşadığı sorunları, bu sorunlarının nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla 20 arkadaşımızın imzasıyla Meclis Araştırması açılmasını talep ettik.” dedi.