Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, yerli üreticinin kırmızı biber tarımından vazgeçtiğini belirterek; “Biber üreticisi desteklenmelidir. İthal biberin ise gümrük vergisi artırılmalı ve kota konulmalıdır; böylece yerli üretici korunmalıdır” dedi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alarak, kırmızıbiber tarımındaki sorunları meclis gündemine taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Aycan, kırmızıbiberin Kahramanmaraş ve diğer güney illerde yetiştiğini belirtti. Kırmızıbiber tarımının gerilediğini kaydeden Aycan, bu durumda ithal bibere yönelme olduğunu ifade etti.

Aycan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Gerek sofralık gerekse sanayi için kırmızıbiber üretimi önemli bir tarımsal faaliyettir. Ülkemizde kırmızıbiber, şehrim Kahramanmaraş ve diğer güney illerle bunun dışındaki bazı diğer illerde ekilmektedir. Kırmızıbiber üretiminde şehrim Kahramanmaraş önemli bir ildir. Maraş biberi coğrafi işareti tescilli bir üründür fakat Kahramanmaraş'ta biber tarımı gerilemektedir ve üretici tarımdan memnun değildir, gittikçe biber tarımından vazgeçilmektedir. Bu tehlikeli bir süreçtir. Ülkemizin biber üretiminde azalma ithal biberin artması demektir. Biber üreticisi desteklenmelidir, bilimsel destekle biber üretiminde verim artışı sağlanmalıdır, biber üretimi teşvik edilmelidir, kırmızıbibere fiyat ve alım garantisi verilmelidir, ithal biberin ise gümrük vergisi artırılmalı ve kota konulmalıdır; böylece yerli üretici korunmalıdır.”