Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yıkıma neden olduğu Afşin’de, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) yapılacak kalıcı konutların inşası devam ediyor.

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Afşin’de evleri yıkılan veya ağır hasar görenlerin barınma ihtiyacını karşılamak için çalışmalar sürüyor.

1091 TOKİ konutlarının yapıldığı inşaat alanında incelemelerde bulunan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Deprem sonrası normalleşmeyi en hızlı gerçekleştiren şehir Afşin olacak.” dedi.

Yapılan konutların sağlam zeminli ve temiz bir doğası bulunan alanda yükseldiğini belirten Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Bulunduğumuz alan daha önce konut gelişim alanı olarak planlanmıştı. Depremden önce belediyemizce Afşin’in gelecek 50 yılını planlamıştık. Hava sirkülasyonunun olduğu, termik santrallerin zararlı etkilerinin rastlanmadığı sağlam zeminli bu alanda imar çalışmalarımızı tamamlamıştık. Gelecek nesillerimizin daha güvenli ve temiz havası olan bir bölgede yaşamasını istemiştik. Depremle birlikte TOKİ konutlarına yer tahsisi çok hızlı oldu ve kalıcı konutların başlandığı ilk ilçelerden biri Afşin oldu. Bugün itibariyle Afşin’de 3 ayrı yerde 3 binin üzerinde kalıcı konut yapımı devam ediyor, bin 500 konutun yapılacağı alan içinde önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak. Dolayısıyla deprem sonrası normalleşmeyi en hızlı gerçekleştiren şehir biz olacağız.” açıklamasında bulundu.

Afşin’de depreme dayanıklı şehir konsepti imar tadilatının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirildiği bilgisini veren Güven, onaylanmasının ardından vatandaşlarında kendi arazilerinde inşaat yapma iznini vereceklerini belirtti.

Güven, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından Afşin’de, TOKİ tarından yapılacak kalıcı konutların nereye yapılacağını düşünmedik. Yakın bir zaman içinde konut gelişim alanı olarak planlanan alanlarda özel inşaat çalışmaları da başlayacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıl depremin izlerini büyük ölçüde silen, normalleşmeyi sağlayacak bir Afşin olacak. Afşin depremde zemin sağlamlığı yönünden bölgelerden biri oldu.” diye konuştu.

“150 bin nüfuslu şehir planlıyoruz”

TOKİ konutlarının evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzede vatandaşlara 2 ay içerisinde teslim etmeyi amaçladıklarını söyleyen Güven, şu ifadelere yer verdi:

“Afşin’e yapılacak organize sanayi bölgesinin kararnamesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Bu yatırımla birlikte 3 yıl içerisinde Afşin olarak 150 bin nüfus projeksiyonunu kazandık. Bu nüfusu nereye koyacaksınız? Derseniz, yeni gelişim alanımız 120 bin insana hitap ediyor, eski Afşin’imiz 150 bin insana hitap ediyor. Afşin olarak her şeyimiz hazır. Asrın felaketinin yaşandığı 11 il içinde Afşin küçük bir ilçe. Fakat biz geleceğe yönelik planlar yaptığımız için en hızlı şekilde şehir yerleşim yerlerini hazırlayıp, yer tahsis eden Afşin olarak TOKİ tarafından yapılan kalıcı konutların 2 ay içerisinde teslim edecek olmanın gurunu yaşayacağız inşallah”

Deprem öncesinde, 2 bin 500 hektarlık alanda Afşin Belediyesinin imar plan sahası revize olduğunu şehir plancısı Süleyman Bayram da, “ Mevcut planda TOKİ alanları yeniden tasarlandı. Bu tasarlanan alanlarda TOKİ hızlı bir şekilde yapılaşmaya başladı. Afşin Belediyesi, deprem bölgelerinde en hızlı yapılaşıp toparlanmaya başlayan ilçelerden biri oldu.” Açıklamasında bulundu.

Çakır İnşat Proje Müdürü Savaş Gülşen ise, “ Depremden önce şehir planlarının hazırlanmış olmasından dolayı çok daha hızlı bir şekilde imalatlara başlayabildiğimiz Afşin’de normalleşme hızlıca sürüyor. İnşallah Afşin halkı konteynır ve çadır kentlerden kalıcı konutlarına yerleşip burada hayatı normal bir şekilde yaşamaya devam edecekler. Elli yıllık planı hazır olan Afşin'in bu tarafa doğru genişlemesinin hızlanmış olmasından çok daha güzel günler onları bekliyor olacak inşallah” dedi.