Afşin Belediyesince gerçekleştirilen “Aromatik Bitkiler ve Arı Ürünleri Festivali” kortej yürüyüşüyle başladı.

Afşin Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festival kapsamında, Elçibey Caddesi ve Atatürk Caddesinde bando takımı ve katılımcıların yer aldığı kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Katılımcılar, yürüyüşte esnaf ve vatandaşlara ilçede yetiştirilen lavantalardan elde edilen ürünlerden hediye etti.

Şehirlerin yerel yöneticilerin ufkuyla doğru orantılı büyüdüğünü belirten AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Veli Böke, “Eshab-ı Kehf Külliyemizden sonra lavanta ve arı ürünleriyle ilgili Afşin’imiz yeni değerler kazandı. Bu ürünlerle Afşin’imizde güzel gelişmeler olacağına inanıyoruz. Emekleri bulunanlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Lavanta ve aromatik bitkilerle Afşin’i tüm Türkiye’nin tanıyacağını ifade eden Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, “Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven, Afşin’imize belediye hizmetleri olarak kattığı değerlerinin yanında bambaşka hizmetlerle Afşin’imizi tanıtmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Lavanta ve yan ürünleriyle başladı, arı evi ve gül ile devam ediyor. Bir belediye başkanının bir şehre nasıl kattı sağlayacağının en güzel örneği şu anda başkanımız. Afşin’imizin bir varlığı vardı. Eshab-ı Kehf’i bütün Türkiye tanıyordu ama şimdi lavanta ve lavantanın ürünleri ile aromatik bitkilerle de bütün Türkiye Afşin’i tanıyacak. Bu yönüyle tebrik ediyorum yaptığı güzel işlerin de devamını diliyorum.” diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal da, Afşin’de uygulanan alternatif tarımsal projelerin Türkiye’ye model olduğunu ifade etti.

Öçal, “Afşin’imizde hayata geçirilen alternatif tarımsal uygulamalar sadece Kahramanmaraş'ımız için değil, Türkiye'de de bir örnek model oldu. Lavanta ve yan ürünlerinin özellikle de lavanta balıyla farklı bir bal üretimiyle de inşallah Afşin’i cazibe merkezi haline getirecek. Bunlara ek olarak ilçemizin turizme de açılacak.” dedi.

- Güngör: “Afşin’de yerel kalkınmanın güzel bir örneğini yaşıyoruz”

Yerel yönetimlerin, yerel kalkınmanın öncü kurumlar olduğunu ifade eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Afşin’de yerel kalkınmanın güzel bir örneğini yaşıyoruz. Lavantanın nasıl bir ekonomik değer olarak faaliyete geçtiğinin çok güzel bir örneğini yaşıyoruz. İlçemizin havası, suyu, güneşi ve toprağına uygun olarak çok farklı bir aromaya sahip lavanta yetişiyor. Lavantanın kozmetik, sağlık, gıda ve temizlik sektöründe çok farklı alanlardaki ürünlerin geliştirildiğini görüyoruz. Bugün de bu festivalle bunu sadece Türkiye’mize değil dünyanın birçok yerini tanıtma fırsatı bulduk. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Açıklamasında bulundu.

Afşin İlçe Kaymakamı Ahmet Can Pınar ise, “Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven her yıl yeni bir takım projelerle vatandaşın, halkın karşısına çıkıyor. Bugün de yeni bir projenin açılışını yapmaktayız. Aromatik yağlar ve arı ürünleri festivalinin inşallah uzun yıllar sürecek. Afşin'in bu anlamda gerçekten ülke genelinde belki uluslararası camiada isim yapacak bir festival anılmasını sağlayacak. Bu projenin ilk günündeyiz. İlçemizin bölgemizin sosyal kültürel ekonomik anlamda kalkınması ciddi manada katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu vesileyle kendisini bir kez daha tebrik ediyorum. Projelerimizin de ilimize ülkemize bölgemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven; “Lavanta, arı ürünleri ve bu kapsamda gerçekleştireceğimiz Aromatik Bitkiler ve Arı Ürünleri Festivaliyle Afşin ve Kahramanmaraş’a bir sektör daha kazandırdı. Lavantalarımızı hasat edeceğiz ve ardından konserlerimizle bunu kutlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Yürüyüşe, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Safi, MHP İlçe Başkanı Süleyman Aycan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Yaşar Polat, Kahramanmaraş Bal Üreticiliği Başkanı Fevzi Özgül, kamu ve kurum amirleri ile ilgililer katıldı.