Afşin Milli Eğitim Müdürlüğü, 1.Kültür Etkinlikleri kapsamında seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak Tarihçi Yazar Mustafa Armağan katıldı.
 
Afşin TEAŞ İstiklal İlköğretim Okulunda düzenlenen konferansa, Afşin Emniyet Müdürü Veysel Ateş, Afşin İlçe Müftüsü Halil İbrahim Genç, Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, İl Genel Meclis Üyeleri Ömer Kösebalaban, Ahmet Çanpolat, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Konferansta Osmanlı döneminden başlayarak günümüze ve Orta Doğu'daki son gelişmelere kadar bir çok konuya değinen Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, “Uçaklar Amerika’ya çarptı ama dünyanın gözü Afganistan, Irak ve Pakistan’a çevrildi. Bu uçakların adresi gibi, sanki uçakları gönderenler onlarmış gibi gösterdiler. Uçakların faturası Ortadoğu ve İslam dünyasına kesilmeye başladı ”dedi.
Armağan, “Dünya tarihi eskiden olduğundan daha hareketli ve yeni imkanlara açık hale geldi günümüzde. 1991’in Kasım’a kadar soğuk savaş vardı dünyada. Sovyetler Birliği dediğimiz komünist bir blok ve öbür tarafta da Türk bloğu vardı. 1989 da çökmeye başladı ve 1991 de komple dağıldı. Fakat 2001 yılında 11 Eylül ile birlikte bir başka dönüm noktası daha yaşadık. Bu sefer İslam dünyasında bir hareketliğin başladığına şahit olduk. Uçaklar Amerika’ya çarptı ama dünyanın gözü Afganistan, Irak ve Pakistan’a çevrildi. Bu uçakların adresi gibi, sanki uçakları gönderenler onlarmış gibi gösterdiler. Uçakların faturası Ortadoğu ve İslam dünyasına kesilmeye başladı. Biz bir baktık ki Amerika bizim komşumuz olmuş. Orta Asya, Afganistan, Özbekistan ve Pakistan’da her yerde bir hareketlenme başladı. Bunlar aslında batı dünyasının kendi içinde olan krizi saklamasıydı. 1989–1991 krizi de buna benzer bir şeydi. Batı dünyası birinci dünya savaşını çıkardı. Almanlar, Fransızlar ve İngilizlerle kendi aralarında bir hesaplaşma olacak iken, biz hesapsız bir şekilde ortaya atıldık ve Osmanlı bu hesaplaşmanın bir parçası haline geldi. Elbette Osmanlı gündeme gelecekti. Birinci dünya savaşı hiçbir şekilde Osmanlı toprakları içerisinde başlamadı. Fransız sınırları içerisinde başladı ve dünyaya yayıldı. Osmanlı biraz kendi kendini kurban etti ve savaş sonrasında topraklarımızın paylaşılması gündeme geldi. Bunları hala günümüzde yaşıyoruz. Osmanlı döneminde kalan hesapların bugüne çıkartılan faturasıdır. Batı dünyası kendi içerisinde yaşadığı krizi Osmanlının üzerine yıktı ve parselledi. Ortadoğu’da doğalgaz kaynaklarını güvence altına aldılar. Fakat bu aşama İslam dünyasında bir kıvılcımı harekete geçirdi. Bu kıvılcım batının bu alçakça muamelesi İslam’ın öz topaklarına kadar girmesi İslam âleminde hem kültürel hem de siyasi hareketliliğin başlamasına sebep oldu. Günümüzde de bu oyunların değişik versiyonlarını görüyoruz.” dedi.
Armağan konuşmasına şöyle son verdi:
“Şimdi Türkiye’nin atacağı her adım Amerika, Avrupa ve İslam dünyası büyük bir merakla bekliyor. Türkiye adımını düşünerek atmak durumda. Batı dünyası bizi tüm dünyaya kötüledi. Bugün Osmanlı döneminde kalan hesapların bugüne çıkartılan faturasını biz ödüyoruz.”
Öte yandan Yazar Mustafa Armağan, Afşin Belediye Düğün Salonunda açılan kitap fuarında kitap imzalama programına katıldı.