2016 yılı öncesinde ehliyet alanlar için, ehliyetlerini yenilememe durumunda ciddi cezaların uygulanacağı konusunda uyarılar yapıldı.


YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Geçmiş yıllarda yenilenmesi gereken 2016 öncesi çıkarılmış eski tip ehliyetlerin kullanım süresi, 2024 yılına kadar uzatılmıştı. Ancak, 2024 sonuna kadar tüm 2016 öncesi çıkarılmış ehliyetlerin yenilenmesi zorunlu hale getirildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip ehliyetlerin yeni versiyonlarına dönüştürülmesi için 15 TL'lik bir ücret belirledi. 

Bu işlem, Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alınarak dakikalar içinde tamamlanabilir. Ehliyet sahipleri, belirlenen süre içinde bu yenileme işlemini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Eski tip ehliyetlerini yenilemeyen ve halen araç kullanmaya devam eden sürücüler için 12.978 TL ceza uygulanacak. Bu tür ihlallerin tekrarlanmaması amacıyla trafik polisleri, eski tip ehliyete el koyacaklar.


GEREKLİ EVRAKLAR

Kimlik kartı veya pasaport
Güncel biyometrik fotoğraf
Geçerli bir sağlık raporu
Kan grubu belgesi (Sağlık raporunda belirtilmişse gerekli değil)
Mevcut ehliyet
Adli sicil kaydı
15 TL'lik yenileme ücreti (12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedeli dahil)

Sürücüler, gerekli belgelerle birlikte Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alarak ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirler. 31 Aralık 2024 tarihinden sonra eski tip ehliyetlerini yenilemeyen sürücülere uygulanan cezanın miktarının ilerleyen yıllarda artması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ