Özellikle gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine arıcılığı, arı ürünlerini ve arıların yaşamını sevdirme amaçlı yapılan apiturizm çalışmaları, son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizde de apiturizmin önemli temsilcilerinden olan ApiTURroute Platformu, bu yıl Şile-Sakarya-Düzce ve Kars-Ardahan-Artvin rotalarından sonra yönünü Binboğalar'a çevirdi.

Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (2)

ApiTURroute kurucuları, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi-Apiturizm Sertfikasyon Programı Koordinatörü Prof. Dr. Aslı Özkırım ve fotoğrafçı, yazar Mustafa Ertekin, ApiTURroute Afşin-Binboğalar rotası için yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler. “Dört bir yanı kendine özgü kimliği, karakteri olan dağlarla çevrili olan Afşin-Elbistan Ovası iklimler ve kültürler arası bir kavşakta olması nedeniyle endemik bir coğrafya ve kültüre sahiptir. Binboğa Dağları coğrafi yapısıyla içinde barındırdığı köylere, yaylalara, vadilere endemik bir yaşam aşılamıştır. Bahar aylarında tepeleri, vadileri ters laleler, sümbüller, nevruzlarla dolar. Oralarda dolaşırken, doğayı koklarken bölgenin kendine has ozanlarının deyişleri, koşmaları kulaklarınıza fısıldar.

Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (4)

Eshab-ı Kehf, Hurman Kalesi, Yassıhöyük kazısı gibi tarihsel yapılar dışında, Aşık Mahzuni Șerif'in doğup şekillendiği Berçenek Köyü bu gezinin uğrak yerleri olacak.

Ve elbette apiTURroute kurucularının emeğiyle şekillenen, Türkiye'nin gözde apiturizm merkezlerinden Afşin Arı Evi ve Afşin Arı Dünyası gezinin ana hikayesini oluşturacaktır.

12-14 Temmuz 2024 tariflerinde gerçekleşecek olan Afşin Apiturizm gezisinin ana sloganı:

"Lavanta balı lavanta tarlasında yenir"

4E7F2D2B A3C9 45Ac 852E 7F5B6Cd47A722Ea317D1 3580 4Dc7 Ade9 192F39058B51

Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (5) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (9) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (7) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (8) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (6) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (3) (Large)Apiturizm Rotayı Afşin’e Çevirdi (1) (Large)

  • Beta
Beta Özelliği
  • Beta
Beta Özelliği
  • Beta
Beta Özelliği
  • Beta
Beta Özelliği
  • Beta
Beta Özelliği
  • Beta
Beta Özelliği
Muhabir: Önder Kamalak