Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında çalışmalarına başladığı Kumluca Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi ve Paketleme Tesisi faaliyete geçti. İki tesis örtü altı üretimin yoğun olduğu Kumluca ve çevre ilçelerde, elde kalan ürünleri israf olmaktan kurtarıp, ekonomiye kazandıracak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, elde kalan ürünlerinin ekonomiye kazandırılması ve ürün kaybının önüne geçmek için Kumluca’ya Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi ve Paketleme Tesisi kazandırdı. “Kumluca’da İsraf Azalıyor, Yerel Üretici Kazanıyor” sloganıyla başlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen projeyle Kumluca iki yeni tesise kavuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kumluca Mavikent Toptancı Hal içerisinde hayata geçirilen Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi ile Paketleme Tesisi faaliyete başladı.

Elde kalan ürünler kurutulacak

Örtü altı üretimin yoğun olduğu ilçelerden olan Kumluca’da faaliyete geçen Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi elde kalan ürünleri israf olmaktan kurtarıp, ekonomiye kazandıracak. Günlük azami 2-3 ton ürün kurutma kapasitesine sahip Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisinde ürünlerin dilimlenip, kurutulması, paketlenmesi ve depolanması sağlanacak.

Ürünler özenle paketlenecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Yaş Sebze Meyve Paketleme Tesisi de Kumluca ve çevre ilçelerde yetiştirilen ürünlerin değer kazanmasında önemli bir görev üstlenecek. Günlük 130-140 ton kapasiteye sahip Paketleme Tesisi’nde özenle paketlenecek yaş sebze meyvelerin yurt içi ve yurt dışına nakliye sırasında göreceği zarar en aza indirilerek, ürünlerin korunması sağlanacak.

Halkın tesisi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine, tesisteki makinelerin kullanımı konusunda eğitim veriliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında imzalanan protokol kapsamında tesisin yönetimi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde olacak. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gıda mühendisi görevlendirilecek böylece süreçte kooperatif yalnız bırakılmayacak. Kooperatif ise tesisi işletecek ve kooperatif üyesi kadınlara istihdam sağlanacak. Bu sayede halk için yapılan tesisler, halk tarafından işletilmiş olacak.

Çiftçinin yanındayız

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Gıda Yüksek Mühendisi Birsen Torun, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimizin her daim yanında olmaya devam ediyoruz. Özellikle örtü altı tarımın yoğun olarak gerçekleştiği Kumluca ve çevresindeki ilçelerimizde, sık şekilde ürün kaybı yaşanıyordu. Bu kaybın önüne geçme hedefi doğrultusunda Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi ve Paketleme Tesisi’ni Kumluca’ya kazandırdık” dedi.

Maliyetlere karşı destek

Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Özgür Gömlekli, Kumluca’nın sebzeciliğin başkenti olarak anıldığını söyledi. Gömlekli, “Çiftçiler olarak, don, sel ve artan girdi maliyetlerine karşı mücadele ediyoruz. Özellikle son zamanlarda girdi maliyetlerimiz çok arttı. Şimdi açılan tesisler sayesinde, çöpe gidecek ürünlerimiz değerlenecek. Bu şekilde hem ürünler israf olmayacak hem de çiftçi ekstra gelir elde etmiş olacak” diye konuştu.

Altın yumurtlayan tavuk

Kumluca Mavikent Mahallesi’nde yaşayan çiftçi İsmail Bodur, “Şekil bozukluğu ya da istenen kaliteye gelmemesi sebebiyle israf olan ürünler oluyor. Her dikimde yaklaşık yüzde 30-40 civarı bir ürün kaybımız oluyor. Ancak şimdi açılan tesisler, bizim için altın yumurtlayan tavuk oldu. İsraf olacak ürünler kurutulup değerlenecek. Bu tesisler, inanıyorum ki çiftçinin yüzünü güldürecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA