Milyonlarca yatırımcıyı ilgilendiren gram altın için uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rekor sonrası soluğu kuyumcuların önünde alan vatandaşlar yeni haftada bir rekor daha bekliyor. Gram altının ardından çeyrek ve yarım altın içinde kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Gram Altın 6-1

DOLAR KARŞISINDA GÜÇLENDİ

Ata Yatırım Portföy Yönetim Direktörü Samet Zağlı rekor ardından açıklamalarda bulundu.

Son dönemde Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın yaptığı açıklamalar, piyasalara Faiz İndirimleri konusunda Fed'in uzak olmadığı sinyalini verdi. Bu durum, altın fiyatlarına güçlü talepler getirerek, dolar karşısında değer kazanmasına neden oldu.

 Aynı tarihte TL’nin de dolar karşısında değer kaybetmesiyle birlikte, gram altın fiyatlarında yakın geçmişin en sert yukarı hareketini gördük. Altın’daki yükseliş trendinin bir kaç ay daha süreceğini düşünüyorum.

Enflasyonda beklenen düşüşün henüz gerçekleşmemesi ve mevduat faizinin üstünde devam etmesi, fiziki altın’a talebi artırmış olabilir.

Kuyumcuların bulundukları yere göre fiyatlarında bu kadar ayrışma varken fiyat hedefleri de mânâsını bir ölçüde yitiriyor, sağlıklı bir yorum yapabilmek için öncelikle spot fiyatın Kapalıçarşı fiyatını yakalamasını beklemek daha doğru olur.

Gram Altın 12-1

MAKAS AÇILMAYA DEVAM EDİYOR

Hürriyet’e konuşan Kuyumcukent esnafı Veysi Amcalar, altın fiyatlarında oynaklığın olmadığı dönemlerde lokasyonuna göre 50-60 lira arasında değişen bu farkın son günlerde ilk kez 100 lirayı aştığını, hatta lokasyona göre 150 liraya kadar çıktığını söyledi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Semt kuyumcularıyla çarşı arasındaki makas doğal, ancak son günlerde bu makas açıldı. Altının ons fiyatı bir saat içinde aşırı inip çıktığı için kuyumcular da makası açık tutuyor. Çünkü satınca yerine koyabilirler mi koyamazlar mı emin olamıyorlar” diye konuştu.

KUYUMCULAR KENDİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR

Hüriyet’e açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise, “Serbest piyasa... Fiyat hızlı yükseldiğinde kuyumcu da kendini oynaklığa karşı garantiye almak istiyor” diye konuştu.

MERKEZDEN UZAKLAŞTIKÇA FİYAT FARKI ARTIYOR

Durumun döviz işlemlerinde de oluştuğunu anımsatan Yıldırımtürk, “Kapalıçarşı’da döviz alış satışı arasında 10 kuruş fark var. Ancak Çarşı’dan çıkıp Çemberlitaş’a giderseniz bu fark 50 kuruşa, Sirkeci’de 70 kuruşa, Kadıköy’de 1 liraya çıkabiliyor. Dövizde nasılsa altında da merkezden uzaklaştıkça fiyat farkı oluyor. Bunu zaman ve yol farkı olarak değerlendirmek daha doğru” değerlendirmesinde bulundu.

Hem ons hem de gram altın fiyatlarında rekor üstüne rekor kırılıyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimleri yaklaşırken değerli metalde de yükseliş hızlanıyor. Altının ons fiyatı dün 2 bin 161 dolarla tüm zamanların zirvesini görürken, gram altın fiyatı da 2 bin 330 TL’nin üzerini gördü.

Kaynak: HABER MERKEZİ