Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Elbistan ve Afşin için ayrı ayrı projelendirilen, termik santrallerin atık ısısından konutların ısıtılması konusunda ihaleye, şartnamesinde yapacakları değişiklik ile yeniden çıkacaklarını söyledi.

 

Temmuz ayı ortalarında Elbistan ve Afşin için ayrı ayrı ihaleye çıkacaklarını ve belediye başkanlarının talepleri doğrultusunda ihale şartnamesini yeniden düzenlediklerini belirten Alış, Haziran sonunda veya Temmuz ortalarında her iki ihaleyi de yapacaklarını kaydetti.

 

Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürü Ahmet Yaldız’ı ziyareti sırasında, sıcak suyla konutların ısıtılması çalışmalarına da değinen Alış, şunları söyledi:

 

“Sıcak su ile ısınma konusunda Elbistan için yapılacak ihale ertelendi, Afşin için yapılan ihale ise belediye başkanının şartnamede bazı değişiklik talepleri vardı, bizde uygun gördük. Bu değişiklik taleplerini belediyelerin memnun olacağı şekle getireceğiz. Ondan sonra ise ihaleyi yapacağız. Elbistan’da 100 bin nüfus var. Bu kadar konutun ısıtılması durumu var. Afşin’de hakeza aynı durum söz konusu. Bunun için çok kısa zamanda tekrar ihaleye çıkacağız. İhaleyi muhtemelen Temmuz ayı ortalarında yapacağız. Arkadaşlarımız ihale şartnamesi üzerinde çalışma yapıyorlar. Afşin ile Elbistan için birer hafta arayla ihaleye çıkarız.”

 

Termik santrallerin atık ısısının sadece konutların ısıtılmasında kullanılmayacağını, bölge için önemli bir konunun daha bu sayede gündeme geleceğini vurgulayan Alış, seracılığında yapılabileceğini söyledi.

 

Alış, “Santrallerin atık ısısı ile konut ısıtılmasının yanında önemli bir konu daha var. Belki bu bölgede seracılık yapılabilir. Bu konuda da çalışmalar yapılabilir” diyerek, sözlerini tamamladı.