Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesinde inşaat çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Türkiye'nin en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST'te soruları yanıtlayan Romanets, nükleer güç santralinin, hazır hale gelmesi için birçok testten geçtiğini söyledi.

Romanets, Türkiye ve Rusya arasındaki hükümetler arası anlaşmaya göre, ilk güç ünitesi için inşaat lisansı alındıktan 7 sene sonra ünitenin elektrik üretimine başlaması gerektiğini söyledi.

İnşaat kurulum sürelerini kısaltmaya çalıştıklarına işaret eden Romanets, şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl birinci güç ünitesinin işletmeye alınması anlamında çok önemli bir adım atıldı. Bu yıl ilk kez nükleer yakıt sahaya sevk edildi. Bunun akabinde Türkiye nükleer tesis sahibi ülkeler sıralamasına girmekle birlikte, nükleer ülkeler haritasında yeni bir nokta oldu. Yakıtın getirilmesi bir nükleer güç ünitesinin işletmeye alınmasındaki ilk önemli aşamadır. Hükümetler arası anlaşmaya göre, ilk güç ünitesinin üretime başlama tarihi 2025 olarak belirlendi fakat bu tarihi daha öne çekmek için proje ekibi olarak elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki bu çalışmaları hızlandırırken en önemli önceliğimiz olan güvenlikten asla taviz vermiyoruz. Teknolojik ekipman ile türbin ve pompa binalarındaki ilgili ekipmanların kurulumunu bu sene sonuna doğru tamamlamış olup, birinci üniteyi başlatma ve devreye alma çalışmaları aşamasına geçeceğiz."

Samsung Türkiye’ye müşteri deneyiminde 3 ödül birden Samsung Türkiye’ye müşteri deneyiminde 3 ödül birden

Romanets, ikinci ve üçüncü güç ünitesindeki çalışmaların da eş zamanlı devam ettiğine dikkati çekerek, diğer ünitelerin birer yıl arayla işletmeye alınmasının planlandığını dile getirdi.

İkinci güç ünitesinde halihazırda ana teknolojik ekipman kurulumunda sona yaklaşıldığını belirten Romanets, "Üçüncü güç ünitesinde genel inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere olup, bu sene içinde basınç kabı dediğimiz ekipman sahaya sevk edilecek. Dördüncü güç ünitesinde ise betonlama çalışmaları bu sene sonuna kadar bitirilmiş olup, gelecek sene de dördüncü güç ünitesinin kor tutucusunun sahaya getirilmesi planlanıyor." diye konuştu.