Akaryakıt istasyonlarında fiyat istismarına yol açan farklı ürün isimleri ve fiyatlandırmaları sona eriyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan yeni düzenlemeyle birlikte, 30 Nisan 2024 tarihinden itibaren benzin ve dizel için tek ürün ve tek fiyat uygulamasına geçiliyor.

Akaryakıt istasyonlarında kafa karışıklığına sebep olan farklı ürün isimleri ve fiyatlandırmaları son buluyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla "Ultra Force", "Power", "VMax" gibi ifadelerle satılan ürünler tarih oluyor. 30 Nisan 2024 tarihinden itibaren istasyonlarda sadece "Benzin", "Motorin" ve "LPG" üç temel ürün satılacak ve her ürün için tek fiyat uygulanacak.

Söz konusu düzenlemeyle birlikte, sürücülerin hangi ürünün hangi özelliğe sahip olduğunu ve hangisini tercih etmesi gerektiğini anlamak için kafa karışıklığı yaşaması sona erecek. Ayrıca, farklı ürün isimleriyle sunulan akaryakıtlar arasındaki fiyat farkları da ortadan kaldırılacak.

EPDK'nın hazırladığı "Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kurul Karar Taslağı"na göre, istasyonlarda sadece standart benzin, motorin ve LPG satışı yapılabilecek. Daha önce "ultra kuvvetli", "güçlü", "yakıt tasarruflu" gibi ifadelerle pazarlanan ürünler, tek bir standart ürün altında toplanacak.

Bu akaryakıtların yakıt tasarrufu sağladığı, motoru temizlediği, araca ekstra performans kattığı ileri sürülerek normal akaryakıttan daha yüksek bir fiyat konuluyordu.

Kaynak: HABER MERKEZİ