AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile kömür işletmesine alınacak olan 175 kişi için, hakkaniyet doğrultusunda bir mülakat yapılacağını kaydetti.
 
AK Parti Afşin Kadın Kolları Başkanlığı’nın 3.olağan kongresine katılan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile kömür işletmesine alınacak olan 175 kişi için yapılacak olan mülakat için açıklamalarda bulundu.
 
İşçi alımları hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil şunları kaydetti:
“Afşin – Elbistan bölgesi linyit bakımından en zengin olan bölgedir. Bu bölgelerden çıkan kömür ve buradan üretilen enerji ülkemizi ciddi anlamda rahatlatmaktadır. Şuanda iki santralimiz bulunmakta A ve B olmak üzere bunlara yenilerinin eklenmesi söz konusudur. Ümit ediyoruz ki çevre ve sağlık şartlarına uygun bir ortam içerisinde yeni santraller de gerçekleşir. Burada şuan itibariyle 175 civarında teknisyen ve tekniker alımı söz konusudur. Bu 5 kalemde olacak ve mezuniyetlerine göre gerçekleşecek. Bu alınacak olan arkadaşlarda 3 temel kriter belirlendi. Birinci olarak kamulaştırmaya konu olan arkadaşların alımı, ikincisi terör ve benzeri mağduriyetleri bulunan sınava alınması ve üçüncü olarak da Kamu Personeli Seçme Sınavına giren arkadaşlarımızın alınması söz konusudur. Bundan sonrada genel müdürlüğün belirlediği ölçüler içerisinde alımlara devam edecekler. Burada gerçek anlamda arazisi kamulaştırılan insanlar var. Bundan sonra alınacak insanlara dikkat edildiği zaman gerçek anlamda arazisi kamulaştırılmış insanlarımızın ve kamu personeli seçme sınavında bu bölgeden gerçek anlamda hak kazanmış arkadaşlarımızın bu kadroları doldurmak için yeterli olacağı kanaatindeyim. Taşralarda bulunan ve buralarda görev yapan arkadaşlarımızın bu hassasiyeti taşıdığını ben bizzat kendi ağızlarından duydum. Bizler bu konuda ne düşünüyorsak mahalli yöneticisi olan arkadaşlarımızda aynı hassasiyetle hareket ediyorlar. İnşallah kumu vicdanını rahatlatacak böyle bir gelişme olur ve hepimizde bu konuda huzur buluruz.”
 
EÜAŞ ilk etapta; 37 elektronik teknisyeni, 23 elektrik teknisyeni (ön lisans), 9 elektronik teknisyeni (ön lisans) ve 19 Termik Santral Makineleri Teknisyenliği ve 87 lise mezunu elektrik teknisyeni alımı gerçekleştirecek.
 
İş-Kur aracılığı ile yapılan müracaatlar sonucunda 175 kişilik kadro için toplam bin 459 kişi başvuruda bulundu.
 
Mülakata katılacak olan kişilerin isimleri, mülakat tarihi ve yeri ise, EÜAŞ'ın resmi internet sitesi olan, www.euas.gov.tr adresinden adaylara duyurulacak.