Afşin'de, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Afşin Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan kurslar ilgi görüyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Meslek Edindirme ve Sanat Eğitimi Kursları (KAMEK) kapsamında kuaförlük kursu ve dikiş nakış kursu açıldı.

KAMEK Afşin Eğitim Merkezinde açılan kuaförlük ve dikiş nakış kursunda Afşinli bayanlar, el ve mesleki becerilerini geliştirmek ve aile bütçelerine katkı sağlama için eğitim alıyor.

Kursların ev hanımlarına büyük imkânlar sunduğuna dikkat çeken Kuaförlük Kursu Usta Öğretici Fatma Özdemir, “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu KAMEK kurslarından Afşin Halk Eğitim Merkezi Destekli açılan kurslardan bir tanesi de kuaförlük kursumuzdur. Bu kursta kuaförlük alanında usta öğretici olarak görev aldım. Yaklaşık 20 kursiyerimiz var ve kursumuzu ilgi yoğun. Bu kursumuzda saç bakımı ve yapımıyla ilgili eğitim vermekteyiz. Bu kursumuz 8 ay sürecek ve kurs bitiminde ise kursiyerlerimiz belgelerini alacaklar. Bu belgeler işe girmek istediklerinde onlara referans sağlayacak” dedi.

Ev hanımlarının sandıkta duran ürünlerini değerlendiklerini söyleyen Dikiş Nakış Kursu Usta Öğretici Emel Meşe ise, kursiyerlerin hem ev ekonomilerine katkı sağlayacaklarını hem de boş zamanlarını değerlendirdiklerini aktardı.

Meşe, “Afşin Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak çalışıyorum. KAMEK kursları bazında dikiş nakış kursumuz bulunmakta. Bu kursumuz haftalık 30 saat sürmekte. Günde 6 saat çalışıyoruz. Öğrencilerimize buradan makine nakşını gösteriyorum, piko çekmesini, sürpriz yastık yapıyoruz. Nevresim, pike dikimi, seccade dikimi yapıyoruz. Özellikle ev hanımlarının evde sandıkta kullanılmayan eşyaları buraya getirip günümüze uyarlayıp yeni hale getiriyoruz. Mesela kanaviçeler, kanaviçeleri kesip nevresimlerin üzerine birleştiriyoruz. Kurslarımız 8 ay sürüyor. Kurs sonunda hem sergimiz hem de sertifika törenimiz var. Kursiyerler aldıkları belgelerle referans olarak işe girebilirler. Buradan ev hanımlarına sesleniyorum evde sıkılıp kalmasınlar. Kurslarımıza gelsinler, çocuklarına çeyiz yapıp ev ekonomisine katkıda bulunsunlar” açıklamasında bulundu.

KAMEK bünyesinde Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile açılan Dikiş Nakış Kursunu çok sevdiğini ifade eden kursiyer Figen Kaya, kursiyerlere böyle bir imkânı sunan herkese teşekkür etti.

Kursiyer Kaya şu ifadelere yer verdi; “KAMEK kursuna başlayalı bir ay oldu. Emel Meşe hocamız sağ olsun bize bir sürü katkı sağlıyor. Evde boş zamanlarımız oluyordu onları burada değerlendirmek çok güzel. İlk defa geliyorum kursu çok sevdim. Bütün bayanlara tavsiye ederim evdeki malzemelerini değerlendirmek isterlerse bu kurs onlara çok güzel bir imkân. Bize bu imkânı sağlayan tüm yetkililere çok teşekkür ediyoruz”