Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Araştırma Görevlisi hemşehrimiz Arda Karakaya, önemli bir başarıya imza attı. Karakaya, Londra Kraliyet Müzik Okulları'nı tam bursluluk kazanarak tam burs verilen ilk Türk oldu.       

Van Yüzüncü Yıl Ünüversitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Araştırma Görevlisi Arda Karakaya, Londra Kraliyet Müzik Okulu'nda (The Royal Schools Of Music) Performans Master'ı yapmaya hak kazanarak, Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu tarafından (The Associated Board Of The Royal Schools Of Music-ABRSM) tam burs verilen ilk Türk keman sanatçısı olmuştur. Üniversitemiz adına değerli akademisyeni tebrik ediyoruz."

Arda Karakaya kimdir?                       

1991 dünyaya geldi.İlk keman derslerini 9 yaşında, Alaattin Canbay'dan aldı. 2002 yılında Ankara Devlet Konservatuvarına girerek Prof. Reyyan Yücelen Başaran ile eğitimine devam etti. 2011 yılında lisans eğitimini sınıf atlayarak ve keman sanat dalı birincisi olarak bitirdi. Mezuniyet sonrası çalışmalarına Avusturya'da Universität für Musik und darstellende Kunst Graz'da Silvia Marcovici ile devam etti. Eğitimi süresince Cihat Aşkın, Joshua Epstein, Svetlin Roussev, İtzhak Rashkovsky, Alexander Vinnitski, Mincho Minchev, Lutsia İbragimova, James Buswell gibi pek çok sanatçı ile çalıştı. Hacettepe Gençlik ve Akademik Senfoni Orkestraları ile solist olarak konserler verdi.

2012'de Fransa'daki Eurochestries Festivali'nde Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak verdiği konser, Fransız basınında övgüyle yer aldı. Halen İldiko Moog ile keman çalışmalarına devam etmektedir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda araştırma görevlisidir.