İHH İnsani Yardım Vakfınca "Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık" Suriyeliler için başlatılan kampanya kapsamında Afşin’de toplanan un yardımını taşıyan tır yola çıktı.

Suriye’deki savaş mağdurları için 27 ton un yardımı toplandığını belirten Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşinli vatandaşlarımız her yardım organizasyonunda olduğu gibi üzerine düşeni yaptı ve Suriye’de zor durumda olan kardeşlerimize ulaştırılmak üzere başlatılan yardım kampanyasına destek oldu. İHH İnsani Yardım Vakfının başlattığı kampanyaya destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü, dolayısıyla başlatılan yardım kampanyası kapsamında tüm Türkiye'den aynı anda insani yardım tırlarının yola çıktığına değinen İHH Afşin Temsilcisi Durdu Özkök, “Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklık, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor. Dünya İnsan Hakları Günü'nde dünyanın insan hakları karnesine bakıldığında özellikle bazı coğrafyalarda kan ve gözyaşının arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Gönül coğrafyalarımız olan Suriye'de, Filistin'de, Yemen'de, Libya'da, Afganistan'da, Irak'ta, Somali'de, Mısır'da, Doğu Türkistan'da, Arakan'da, Kudüs'te yaşanan acılar bugün hala tazeliğini koruyor. 2020 yılında göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci var. Bir tarafta sınırsız imkânlara ve zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler ve insanlar var. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Suriye’de 11 milyon insanın zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Özkök, “ Komşumuz Suriye'de 2011'den bu yana savaşta 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı. Kış geldi. Mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Her ne kadar onlar için bugüne kadar 20 bine yakın briket ev inşa etsek de halen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor. Ülkede temel gıda fiyatları 2019'un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi.” diye konuştu.

Kış dönemiyle birlikte Suriye’deki kampların ihtiyaçlarının söyleyen Özkök, “İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugüne kadar milletimizin destekleriyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Şimdi de "Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. Bu özel günde ülkemizin 81 ilinden yüzlerce insani yardım TIR'ı mazlumlar için yola çıktı. İHH olarak kurulduğumuz günden bu güne kadar bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde tüm insanlara insani yardım ulaştırmaya devam edeceğiz. Suriye'de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak, battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. İlçemizde düzenlediğimiz kampanyaya destek olan tüm hayırsever vatandaşlarımızdan Allah razı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından yardım tırı yola çıktı.