Yavuz Selim İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan “Kültürler Arası Diyalog” projesi kapsamında 4 öğrenci ve 5 öğretmenle Polonya’ya gitti.
 
Yavuz Selim İlköğretim Okulu Comenius projeleri dahilinde “Kültürler Arası Diyalog” projesi kapsamında Polonya’ya gitti. 5 öğretmen ve 4 öğrenciyle Polonya’da 5 gün kalacaklar.
 
 
Öğrencileri yolcu eden Afşin Milli Eğitim Müdürü, “Öncelikle okulumuzu ve emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum.  Ayrıca bu tür projelerin gerçekleştirilmesinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. En büyük tehlike tanınmamama, insanların ve milletlerin birbirlerini tanıyamamasıdır. bu proje ile birlikte başka milletlere kültürümüzü tanıtma fırsatı buluyoruz. Bu bizim için çok faydalı olacağını düşünüyorum. İnşallah bu proje buna vesile olur ve insanlar, milletler birbirlerini tanıma fırsatını yakalarlar. İnşallah Ülkemiz savaş, şiddet ve terör olaylarından sıyrılır ve huzur ve barış ortamını yakalar. Bu projede ümit ediyorum ki buna vesile olur.” dedi.
 
Proje hakkında bilgi veren Cuma Ali Özer, “Projemizin adı Comenius, bunun doğrultusunda bizim ortaklarımız var. Biz buna geçen yıl başvuru yapmıştık, kültürler arası diyalog doğrultusunda gidip orada Afşin’i Kahramanmaraş’ı ve Türkiye’yi Polonya’daki arkadaşlarımıza en iti tanıtmak için gidiyoruz. Onlara yaşadığımız kültürü anlatmak ve onların kültürlerini anlamak amacıyla gidiyoruz. Polonya’ya 4 öğrenci, 5 öğretmen olarak toplam 9 kişi gideceğiz. Proje 14 Kasım da başlayıp 16 Kasım da sona erecek. Bu proje kapsamında 2 günlük bir seminer olacak, arta kalan zamanlarda öğrencilerimiz ailelerin yanlarına bırakılacak ve aile içi nasıl yaşadıkları ve yaşıtlarıyla diyalog kurma fırsatını yakalayacak öğrencilerimiz.” şeklinde konuştu.
 
Okul Müdürü Hacı Mehmet Özden ise, “Comenius Projesi Avrupa birliği kapsamında yani okul ortaklığı projesi, bizde bu kapsamda okul ortaklığı projesine müracaat ettik ve ilk olarak Polonya ya ile okul ortağı olduk. Bu proje 23 okul ortaklığında oluşuyor ve 23 bin EURO luk bir maliyetinde. Daha sonra Almanya ve İspanya ya gidilecek. Başka öğretmen ve öğrencilerimiz daha sonra diğer ülkeleri ziyaret edecekler.” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 5
 
 
20
Okulu Avrupa ırlanan “Kültürler Arası Diyalog” konulu
 
 
 
tarafından hazırlanan “Kültürler
Cumali
 
Okulumuz tarafından hazırlanan “Kültürler Arası Diyalog” konulu projemiz kabul edildi. Bizde bu proje çerçevesinde Polonya’ya
 
4 öğrenci 5 öğretmen
 
 
 
Comenius Okul Ortaklıkları Proje