6 Şubat depremlerinden etkilenen Afşin’de, "Yerinde Dönüşüm Projesi" kapsamında sağlanan hibe ve kredi destekleriyle konutların inşası sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca depremlerden etkilenen 11 ilin ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmaları adına hayata geçirilen proje kapsamında, Afşin ilçesine bağlı Kabaağaç Mahallesi'nde bir köy evinin temeli atıldı.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Afşin’de yerinde dönüşüm devam ediyor. Bugün Kabaağaç Mahallesi’ndeyiz. Mustafa Kul amcanın yerinde dönüşüm temel atma programına geldik. Ben özellikle şunu istiyorum. Devletimizin sunduğu imkanlar çok güzel, bu işi yapan müteahhit grubu da var. Ben vatandaşların bir önce beklemeden yerinde dönüşüm işlemlerini yapıp inşaatlarına başlamalarını rica ediyorum. Belediye olarak biz ruhsatlandırma için hazır bekliyoruz. Lütfen vatandaşlar geç kalmasınlar, kalıcı konutlara bir an önce ulaşalım. Yerinde dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlarımızı kalıcı konutlarını depreme dayanıklı, dirençli konutlarını yerleştirelim istiyoruz. Ben bu anlamda da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş olarak düştüğümüz yerden hep birlikte yeniden kalkacağız” dedi.

İnşaat Mühendisi Mehmet Vicdan, “Yerinde dönüşüm projeleri yapıyoruz. Tüm ruhsat işlemleri, proje süreçleri, uygulama anahtar teslim olarak hizmet vermekteyiz. Şu an burada bulunduğumuz temel atma projemiz ağır çelik olarak imal edilecektir. Temelimiz radyo temel, üzerine ağır çelik olarak tasarlanmış, depreme dayanaklı olarak tasarladık. Yerinde dönüşümde bölgede hizmet vermeye devam ediyoruz.

Kabaağaç Mahallesi’nde depremde yıkılan evinin Yerinde Dönüşüm Projesiyle yeniden ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan 90 yaşındaki Mustafa Kul, emeği geçenlere teşekkür etti.

afşin kabağaaç inşaat (10)afşin kabağaaç inşaat (9)afşin kabağaaç inşaat (8)afşin kabağaaç inşaat (7)afşin kabağaaç inşaat (6)afşin kabağaaç inşaat (5)afşin kabağaaç inşaat (4)

Kaynak: DENİZ DOĞAN