Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca depremlerden etkilenen 11 ilin ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmaları için hayata geçirilen ‘Yerinde Dönüşüm Projesi' kapsamında Nadır Mahallesinde kırsal köy evinin temeli atıldı.

Temel atma programına katılan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan ‘Yerinde Dönüşüm Projesi'nin, depremzede vatandaşların evlerine kavuşması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

DSC_6955 (Medium)

Afşin’i normalleşmesi adına ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde depreme dayanıklı konutları oluşturmaya devam ettiklerine değinen Güven, “Nadır Mahallemizde yerinde dönüşüm projesini temelini atmak bir araya geldik. Kırsal mahallelerimizde ikinci yerinde dönüşüm projemiz olacak. Turan Gül kardeşimiz yerinde dönüşüm projesinden faydalandı. Devletimizin 750 bin lira hibe, 750 bin lira kredi ve 190 bin lira proje desteğiyle birlikte inşaatına başlandı. Devletimiz hızlıca ayağa kalkmamız için elinden gelen her şeyi yapıyor.” açıklamasında bulundu.

DSC_6943 (Medium)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Afşin Belediyesine yerinde dönüşüm projesi için ruhsat verme yetkisini verdiğine değinen Belediye Başkanı Güven, “Yerinde dönüşüm projesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımıza belediye olarak eliğimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediyemizden ruhsatını alan vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzde sözleşmesini imzalamasının ardından evraklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gidiyor ve birkaç gün içerisinde inşa çalışmaları başlıyor. Proje desteği ve temelin ardından hibe ve kredi desteği hak ediş bazında kısım kısım depremzedemizin hesabına aktarılıyor. Nadır Mahallemizde ilk yerinde dönüşüm yapan hemşerimize hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

DSC_6938 (Medium)

İlçe merkezi ve kırsal mahallelerde yapılarını yerinde yapmak isteyen depremzedeleri ‘Yerinde Dönüşüm Projesi'nden faydalanmaları için belediyeye davet eden Güven, şunları söyledi:

“Kırsal mahallelerimiz için yerinde dönüşüm yapan Yaparlar Kılınç İnşaat firmamız aracılığıyla faaliyete geçtiler. Afşin’imizde de yeni bir sektör oluştu diyebiliriz. Bu firmaların sayısı artarsa daha çok vatandaşımız daha hızlı bir şekilde evlerini yaptırabilecek. Bu da Afşin’imizin normalleşmesi, depreme dayanıklı evlerimizin oluşması için çok önemli. “

Çok katlı apartmanların yerinde dönüşümüyle alakalı sürecin devam ettiğini ifade eden Güven, “Depremde çok katlı binaları yıkılan veya ağır hasar alan konutların yerinde dönüşümü için resmi süreç devam ediyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediye olarak yakın temastayız. Yerinde dönüşüm projesinden apartman olarak faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı da belediyemize bekliyoruz. Ruhsatlarını vereceğiz ve kabul işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak. Bu konuda da vatandaşlarımızın müracaatlarını belediye olarak bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Zor günleri geride bıraktıklarını ve toparlanmaya başladıklarını belirten Turan Gül ise, depremde evinin yıkıldığını ve ‘Yerinde Dönüşüm Projesi'nden faydalanarak yeni evlerine kavuşacaklarını söyledi.

Gül, Devletimiz her zaman yanımızdaydı emekleri bulunan tüm birimlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Temel atma programına AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

DSC_6969 (Medium)DSC_6985 (Medium)DSC_6963 (Medium)

Editör: Hatice Tunç