Belediye Başkanı Güven, belediye hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, ilgili bakanlıklar, valilikler ve belediyeler ile koordinasyon halinde çalışmaların sürdüğünü belirterek, yaşanan afet sonrası imar ve inşaat süreçleriyle alakalı bilgi verdi.

AB tescilli cevizde rekolte genç fidanların yetişmesiyle artıyor AB tescilli cevizde rekolte genç fidanların yetişmesiyle artıyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ilçe belediyeleri ile imar ve inşaat süreçleriyle toplantı yaptıklarını belirten Güven, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe belediyelerimizle birlikte Kahramanmaraş'ın yeniden imar ve inşaatıyla ilgili son değerlendirme ve toplantıları yaptık. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda yol haritası belirlendi. Özellikle orta hasarlı binaların nasıl güçlendirileceği ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgi vermek istedim.

- Orta hasarlı binaların güçlendirmeleri ilçe belediyesi tarafından değerlendirilecek.

Güçlendirmeler ilçe belediyesi tarafından değerlendirilecek ve ilçe belediyelerinin ruhsat vermesi gerekiyor.  Binanın analizi yapılacak ve sonuç binanın güçlendirme çıkarsa bina sakinlerinin yüzde sekseni oluruyla güçlendirme projesi yapılabilecek. Proje incelenerek üniversitelerden bilirkişilerin içinde bulunduğu bir heyet tarafından orta hasarlı binalar, yapı denetim firmalarının nezaretinde güçlendirilebilecek.” dedi.

Orta hasarlı binaların güçlendirmeye elverişli çıkmaması durumunda bina sakinlerinin hak sahipliğinden faydalanabileceğini söyleyen Güven, hak sahiplerinin yerinde dönüşüm avantajından da faydalanabileceğini belirtti.

 “Üçüncü yöntemle yerinde dönüşüm. 500 bin lira kredi hibe, 800 bin lira kredi verilecek. Fakat orta hasarlı bina sahiplerinin bu üç yöntemden birini kabul etmesi gerekiyor. Bununla ilgili başvurular başladı. Özellikle orta hasarlı binalarını güçlendirmek isteyen vatandaşlarımız performans analiz raporlarını biran evvel alması gerekiyor. Süreç bu raporla başlıyor.”

İnşaat sektör temsilcileriyle bir araya gelerek Afşin’in yeniden imar ve toparlanma sürecini başlatacaklarını ifade eden Başkan Güven;

-“Afşin'de yeniden imar ve inşaat faaliyeti başlayacak”

“Özellikle depreme dirençli şehirler oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanımızın ve Çevre Şehircilik Bakanımızın, açıkladığı hususlar var. Temel prensipler var. Bundan sonra Afşin'de yapılacak binalar bu prensiplere uygun olarak yapılacak. Konuyla ilgili biz çalışmalarımızı tamamladık. Bakanlıkta incelemeler devam ediyor ve imar planımız yakında çıkacak. Fakat bizi üzen şöyle bir durum var. Afşin’de deprem sonrası kira fiyatları çok yükseldi. Bizim hızlıca depreme dirençli konutları üretip bu noktada da halkımızın rahatlamasını sağlamamız gerekiyor. Hemşehrilerimiz binalarını yapabilirler. Konuyla ilgili toplantıdan sonra bilgi almak, soru sormak isteyen, görüşmek isteyenler bizden bilgi alabilirler. Gerekli bilgileri vereceğiz. Çok yakın bir zamdada vatandaşlarımız projelere uygun, imara uygun, ruhsatlandırılmış, binaları yapmaya başlayabilecekler. Bu noktada çabalarımız olmuştu. Bu çabalarımızda  ilçe başkanımız Burhan Karabulut'da bize eşlik etti. Ankara, İstanbul gerekli girişimlerde bulunduk. İmar birimimiz Şubat ayından beri inanılmaz bir mesai harcadılar. Ben bu vesileyle hem ilçe başkanıma hem imar personeline, hem de belediye personeline çok teşekkür ediyorum.  Bu noktada da yine en hızlı normalleşen şehir, ilçe biz olmak istiyoruz. Bununla ilgili her türlü hazırlığımızı yaptık. Biz normalleşmeye hazırız. Şimdiden hemşehrilerimize hayırlı olsun diyorum. Yeniden Afşin'i birlikte inşa edeceğiz. Ama depreme dirençli bir şehirde de yaşayacağız.” diye konuştu.