Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müdürü Güllü Dağlı Cırık, sergi açılışında yaptığı konuşmada, "Geri dönüştürdüğümüz malzemelerin sergisini açmış bulunuyoruz. Bu büyük bir emeğin sonucudur. Dönem başından beri hepiniz emek verdiniz. Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Gençler, neden geri dönüşüm? Neden doğa ve çevre önemli? Evet, biz insanlar doğanın bir parçası olarak yaşarken aynı zamanda doğayı kirleten canlılarız. Sadece biz değil, doğada birçok canlı türü yaşıyor. Ancak, yaptığımız yanlış davranışlarla diğer canlıların ve toprağımızın kirlenmesine neden oluyoruz. Bir sigara izmaritinin ya da plastik poşetin çevrede yüzyıllarca kalacağını düşünürsek, çevrenin ne kadar kıymetli olduğunu anlarız. Bu nedenle, geri dönüşüm yaptığımız her malzeme bize yenilenmiş bir doğa olarak geri dönecek. Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi olarak her birinizin bunun farkında yetişmesini ve çevrenizi korumasını istiyoruz," dedi.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (3)

10.sınıf öğrencisi Berkay Akkaya, “Geri dönüşüm projesi için biz bir köpek kulübesi yapma kararı aldık. Malzemelerimizin hepsini gerçekten geri dönüşümle ilgili olarak hepsini kullanılmış malzemelerden yaptık ve bir köpek kulübesi tasarladık. Bunu yaparken birçok arkadaşımızın yardımı oldu, hepsine tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (5)

10. sınıf öğrencisi Beyzanur Kıraç, “Arkadaşlarımla birlikte proje yapmak istedik. Geri dönüşüm projesine bizim de katkımızın bulunmasını istedik. Kullanılmayan tahtalarla Anıtkabir’i tasarladık” dedi.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (6)

9.sınıf öğrencisi Yaren Dal, “Okulda içmiş olduğum soda şişelerinden bu şekilde baharatlık yaptım. Boyamasında ve tıpasında ben görev aldım” dedi.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (10)

9.sınıf öğrencisi Şevval Kapılı, “Topladığım geri dönüşüm kapaklarından Geri dönüşüm kutusu yaptım” dedi.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (11)

Öğrencilerin yaptığı eserler, diğer okullardan gelen öğrenciler tarafından da ilgiyle gezildi. Etkinlik, öğrencilere çevre bilinci kazandırmayı ve geri dönüşümün önemini vurgulamayı amaçladı.

Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (19)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (18)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (17)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (16)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (15)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (14)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (13)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (12)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (9)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (8)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (7)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (4)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (2)Afşin’de Öğrencilerin Geri Dönüşüm Malzemelerinden Yaptığı Eserler Sergilendi (1)

Muhabir: DENİZ DOĞAN