Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından esnaflara ve girişimcilere bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş ve ilgililer katıldı.

Sosyal Girişimcilik Güçlendirme ve Uyum (SEECO) Projesi; kapsamında DOĞAKA öncülüğünde Afşin ve Elbistan’da hızlandırma hibe programı düzenlendi. 6 Şubat depremlerinde zarar gören başta Afşin olmak üzere bütün deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması için hibe destekleri devam ediyor.

Deprem Bölgesini adım adım gezen ve projelerini esnaf ve vatandaşlara tanıtan İlter Haliloğlu, Sosyal Girişimcilik Güçlendirme ve Uyum (SEECO) Projesini Afşin’de ki esnaflara ayrıntılı şekilde anlattı. 

Afşin’de Girişimcilere Hibe Programı Anlatıldı (1) (Large)

İlter Haliloğlu, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, hibe çağrısı ile ilgili sizi bilgilendireceğim. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bu proje Özellikle kadın ve gençlere desteklemeye yönelik oluşturulmuş bir proje. Kadın ve gençlere istihdam sağlayan işletmelere istihdam sağlayacağız. Türkiye’de 11 ilde bu proje uygulanıyor. Biz Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta görevliyiz. Depremden sonra bu proje için tekrardan start verdik. Bizim hedef kitlemiz 18 Nisan2023 öncesinde kurulmuş işletmelere hibe sağlıyoruz. Destek tutarımız en az 3000 Euro en fazla 25.000 Euro hibe desteği sağlanacak. Bu bir kredi değil tamamen hibe. Hizmet almak için ve Tamirat ve tadilat içinde bütçenizi ayırabilirsiniz. 17 Mayısta çağrılarımız bitecek. Ve projeler uygunluk, değerlendirme aşamasına girecek. Haziran ayında anlaşma imzaları atılacak. Bu projede sadece hibe vermiyoruz. Hibeyle birlikte uzman desteği de sağlayacağız. Yılsonuna kadar da projeleri sürekli yakından takip edeceğiz.” dedi.

Afşin’de Girişimcilere Hibe Programı Anlatıldı (2) (Large)

SEECO Projesinin amacı ise, kadınların ve gençlerin sosyal ve ekonomik yönden güçlendirilmesine ve yeni istihdam alanları oluşturulması ve desteklenmesini kapsıyor. Hibe programı kapsamında, en az 1 yıl önce kurulmuş şahıs işletmelerine, şirketlere ve kooperatif işletmelerine, KDV hariç 3 bin ile 25 bin Avro arasında hibe desteği sağlanması amaçlanıyor.

Afşin’de Girişimcilere Hibe Programı Anlatıldı (6) (Large)Afşin’de Girişimcilere Hibe Programı Anlatıldı (5) (Large)Afşin’de Girişimcilere Hibe Programı Anlatıldı (4) (Large)

Muhabir: DENİZ DOĞAN