21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası dolayısıyla Afşin Orman İşletme Şefliği tarafından Atlas dağına fidan dikimi gerçekleştirildi. Üniversite öğrencileri ve Orman İşletme personelleri tarafından fidan dikimi yapıldı.

Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (2)

Yapılan etkinlikte konuşan Afşin Orman İşletme Şefi Emin Selbisu, “Ormanlar dünyadaki karaların üçte birini kaplar. Biyolojik açıdan en zengin ekosistemlerdir. Karalarda yaşayan bitki, hayvan ve böcek türlerinin yüzde 80’inden çoğuna ev sahipliği yaparlar. Biyoçeşitliliğin korunmasında, iklim değişiminin önlenmesinde ve temiz hava sağlanmasında çok önemli rolleri vardır. İnsanlar için de yaşamsal önem taşırlar. Yaklaşık 1,5 milyar insan geçimini, barınmasını, yiyeceğini, yakıtını ve ilacını ormanlardan sağlar.

Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (11)

21 Mart günü tüm dünyada ve Türkiye’de ormanların önemine yönelik farkındalığın artırılması amacıyla Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanır. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ormancılığın tanıtılması ile orman ve ağaç sevgisinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (3)

Ülkemizin yaklaşık 23.2 milyon hektarlık bölümünü kaplayan ormanlar eşsiz bir doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Ormanların korunması ve ağaçlandırma işleri cumhuriyetin ilk yıllarından beri özenle üzerinde durulan bir konudur. Bizler de ormanlarımıza sahip çıkmalı, onları korumalı, önemini duyurmaya çalışmalı ve elimizden geldiğince ağaç dikmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (10)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (8)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (9)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (7)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (6)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (4)Afşin’de Fidan Dikimi Yapıldı, Katılımcı Olmadı (5)

Muhabir: DENİZ DOĞAN