Afşin Kapalı Hayvan Pazarı'nda düzenlenen programda, "asrın felaketi"nden etkilenen besicilere küçükbaş hayvan dağıtıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle yıkılan ağıl ve ahırlarında telef olan hayvanları adedince yetiştiricilere dağıtmak için ilk adımın atıldığını belirterek, 156 adet küçükbaş hayvanın dağıtımını gerçekleştirildiğini söyledi.

Depremin ardından zarar tespiti için gerekli adımların hızla atıldığını ifade eden Kayapınar, “İlçemizde hayvansal üretim alanında depremden etkilenen yetiştiricilerimize 300 adet hayvan barındırma çadırı, 14 bin metrekare alana yakın çadır brandası, 525,3 ton hayvan yemi dağıtımı gerçekleştirdik. Ayrıca havan yetiştiricilerimize 16 milyon lira yem için nakdi yardım sağladık. Depremde yıkılan ve hasar alan ahır ve ağıllarda yaralı olarak çıkartılan hayvanlarımıza ücretsiz tedavi ve ilaç tedariki gibi birçok ihtiyaç konusunda bakanlığımız ve il müdürlüğümüz imkanları ile yetiştiricilerimizin destekçisi olduk.” açıklamasına yer verdi.

Çalışmaların hayvan kayıt sistemi üzerinden yapıldığını ifade eden Kayapınar, teslimatı yapılacak diğer büyükbaş hayvanları da tarımsal işletmelerden sağlayıp dağıtmaya devam edeceklerine belirtti.

Narkotik uygulamasında 3 kişi gözaltına alındı Narkotik uygulamasında 3 kişi gözaltına alındı

Kaynak: DENİZ DOĞAN