Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, depremden etkilenen Afşin’de 501 konutun yapım sürecinin başladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş’ta Afşin’in de dahil olduğu TOKİ deprem evleri temel atma törenini gerçekleştirdi.

Temel atma töreninin ardından açıklama yapan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Afşin’de TOKİ Konutları için inşaat çalışmaları başladı. İlk olarak yapımına başlanan 501 adet konut 24 bloktan oluşacak.” Dedi.

Afşin’in güvenli yeni adresinde temeller atıldı

Mevcut plan üzerinden başlatılan imar çalışmalarıyla vakit kaybedilmeyen proje için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini aktaran Güven, “  Deprem öncesinde yeni Afşin ilçesinin planlamalarını hazırladık fakat deprem kötü bir sürpriz yaptı. Kurulması planlanan yeni Afşin’in TOKİ işbirliği ile yaklaşık 8 ay gibi bir sürede tamamlanacak” diye konuştu.

Bölge halkının en kısa sürede çok daha iyi yaşam standartlarına kavuşması için garet ettiklerini ifade eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven "Planlaması daha önce biten, 160 bin nüfusu barındıracak bir projeksiyondu. Deprem felaketinin ardından hızla burada çalışmalara başladık. TOKİ'ye bu alandan yerleri tahsis ettik, yeni ilçenin kurulması için hızla çalışmalara başlandı. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanımız Murat Kurum olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Afşin hızla normalleşme yolunda, yeni şehir kurulmak üzere. İmar planıyla uğraşmadık, mevcut planlarımızla devam ediyoruz ve rezerv konut alanımızda çalışmaya başladık. Hızla yeni Afşin burada yükselecek. Ben tekrar tekrar Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum" açıklamasında bulundu.

TOKİ yetkilileri de proje hakkında değerlendirmelerde bulundu:

“Bölgenin altyapı ve imar çalışmaları önceden tamamlanmış, yolların da bir kısmı belediye tarafından daha önceden açılmış olduğu için biz de el birliğiyle kendi makine parkımızı getirerek mobiliz asyönümüzü yaptık. Bir an önce altyapı çalışmalarını tamamlayarak üstyapı çalışmalarına geçeceğiz. En kısa sürede de binalarımızı tamamlayacağız. 270 gün iş sürecimiz var fakat olabildiğince bu süreyi kısaltmak adına çalışmaları hızlı bir şekilde bitireceğiz. Toplam 501 konut, 18 dükkân 1 adet cami ile çevre düzenlemeleri, oyun parkları ve fitness alanları olacak.

Şu anda toplamda 13 temelde çalışmalarımız devam ediyor. Cuma günü de toplamda iki yapıya radye temel dökmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve TOKİ adına hızlı bir şekilde Afşin’i buraya taşıyacağız.”

Editör: Haber Merkezi