Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilere "Sebze Üretiminde Kendine Yeten Şehir Projesi" kapsamında 500 bin sebze fidesi dağıtıldı.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü geçici olarak kullandığı DSİ binası bahçesinde konservelik, sofralık ve pembe köy domatesi, sivri biber, kapya biber, Maraş biberi, hıyar ve patlıcan fidesi dağıtıldı.

Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (6)

Dağıtılan fidelerin yüzde 50 bakanlık hibesi, yüzde 50 çiftçi katkı payı ile temin edildiğini belirten Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, “Bakanlığımızca finanse edilen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Sebze Üretiminde Kendine Yeten Şehir Projesi" kapsamında Sen Üret Yeter dediğimiz hemşehrilerimize 500.000 adetten fazla sebze fidesi konservelik, sofralık ve pembe köy domatesi, sivri biber, kapya biber, Maraş biberi, hıyar ve patlıcan fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. 2023 yılı Bitkisel üretim sezonunda 340.000 adet sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirilmişken, İlçe Müdürlüğümüz teknik personelince belirlenen tür ve çeşitlerden elde edilen yüksek verim performansı nedeni ile 2024 üretim sezonunda Müdürlüğümüzce dağıtımı gerçekleşen 4 sebze türünün 8 farklı çeşidinden toplamda 500.000'den fazla fide yaklaşık 400 çiftçimize dağıtıldı. Fideler %50 çiftçi katkı payı ve %50 Bakanlığımız hibesi ile topraklarımızla buluşturulmak üzere 16 ve 17 Mayıs 2024 tarihinde vatandaşlarımıza dağıtıldı. Çiftçi olmayan ailelerimizi de küçük alanlarda tarımsal üretim yapmaya teşvik etme açısından önem taşıyan sebze yetiştiriciliği Afşinli hemşehrimizin genlerinde var. Fidelerimizin bol bol sebze vermesini ve ürünlerin bereketli olmasını dilerim” dedi.

Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (7)Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (8)Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (5)Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (3)-1Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (4)Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (2)-1Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (1)-1Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (2)Afşin’de Çiftçilere Sebze Fidesi Dağıtıldı (1)

Muhabir: DENİZ DOĞAN