Afşin Hükümet Konağında gerçekleştirilen törende Afşin Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Mert tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (2)

Ardından, Afşin Belediyesi konferans salonunda program gerçekleşti. Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Şehitlerin ruhu için Kuran Kerim tilaveti okundu.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (7)

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Afşin Anadolu Lisesi Müdürü Cabir Tercan, “Bugün dönmeyi düşünmeyenlerin destanını konuşacağız. Yıl 1915, Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Kanada, Avustralya ve birçok Avrupa askeri. Amaç Osmanlı'nın kalbine giden yola Çanakkale'ye saldırmaz. Amaç İstanbul'u almak ve Türk milletini bu topraklardan atmak ancak boğazı geçemediler. Çünkü tarihin görmediği bir destan yazılacaktı Çanakkale'de. Evet bir destan, cesur ve kahraman binlerce vatan evladının destanı, ömürlerinin en güzel çağında vatan için şehit olanların destanı, kadın erkek, yaşlı, genç, çoluk çocuk, bütün bir milletin tek bir vücut olduğu vatan ve hürriyet uğruna gösterdiği bu milli direnişidir.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (1)

Şanlı tarihimize, Çanakkale geçilmez diye yazdıran yedi düvele karşı duran Mustafa Kemal ve Mehmetçikleridir Çanakkale. Baba oğul torun olacak yaşta üç mesleği yan yana yattığı yerdir Çanakkale. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelerek anaya, sılaya yaren veda edip son vatan toprağını benimsin diyerek dişimizle, tırnağımızla yapıştığımız yerdir Çanakkale'de. Yüz binlerce can pahasına kazanılan bu zafer Atatürk'ün ifadesiyle bir daruşun kaybettiği için yani okur yazar aydınımızın büyük bir çoğunluğunu kaybetme pahasına kazandığımız zaferdir. Çanakkale inancın ve azmin zaferidir. Çanakkale meleklerin mehmetçiği kıskandığı yerdir. Kanın kanla ıslandığı yerdir. Allah yolunda öldürülenlere sakın öldürürler demeyin. Hayır onlar diridirler. Fakat siz göremezsiniz.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (3)

Bu vesileyle tarihin derinliklerinden bugüne kadar şehit düşen Malazgirt'in, Mohaç'ın, Kosova'nın, Niğbolu'nun Çanakkale'nin Sakarya’nın terörle mücadelenin aziz şehitlerini rahmetle anıyorum. Rabbim şehitlerimizi cennette cemaliyle müşerref kılsın. Bölücülere ve hainlere fırsat vermesin. Kahraman ordularımıza zaferler nasip eylesin” dedi.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (5)

Konuşmaların ardından Afşin Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Çanakkale Şehitlerine’ adlı şiir gösterisi ve Afşinli Şehitlerin videosu izlendi.

Şehit Mustafa Kalfe Kız Anadolu İmam Hatip Öğrencisi Esra Özkan tarafından ‘Övün ey Çanakkale’ adlı şiiri okudu. Yerli ve Milli silahların videosu izlendi.

Nadır Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Mehmet Emin Yıldız’ın hazırladığı Yıkılmaz Kale Çanakkale adlı tiyatro gösterisi ilgiyle izlendi.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (4)

Şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Törene, Afşin Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, Afşin Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Kuş, Afşin Belediye Başkanı Yardımcısı Bekir Mert, İlçe Jandarma Binbaşı Özgür Gümüşay, İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Topal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba, kurum müdürleri ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (29)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (27)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (28)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (25)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (26)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (22)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (23)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (24)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (20)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (21)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (17)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (18)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (19)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (15)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (16)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (13)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (14)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (10)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (11)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (12)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (8)Afşin’de Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü Kutlandı (9)

Muhabir: DENİZ DOĞAN