İddiaya göre, ölümler sonrası besici Cüce, ilçe tarıma durumu bildirildi. Adana’dan gelen ekipler ahırdan ve ölen hayvanlardan numune aldı.

Yapılan numune sonrası hayvanların ölüm nedeninin belli olmadığını söyleyen Turabi Cüce, “İlçe tarımdan ayın altısından geldiler, aşı vurdular, Yedisinde ölümler başladı. Biz aşıdan şüpheleniyoruz. Adana’dan geldiler parça aldılar, tahlil yaptılar. Aşıdan olmadığını söylediler. Bir sürü tahlil çıktı, hiçbirinde bir şey çıkmıyor. Elimizde bir yazılı bir şey yok. Bunun ölüm nedenini çıkarırlarsa bizim de kafamız net olur. 62 tane malım vardı, 10 tane malım kaldı. Bunun nedenini çözemiyorlar. Bu neyse açıklığa getirsinler” dedi.

Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (7)

İşini severek yaptığını belirten Cüce, devletten destek bekleyerek şunları söyledi; “Devletimden destek bekliyorum. Çaresiz kaldık, çaresiz kalmak zordur. Destek olsunlar, başka yapacak bir şeyimiz yok. Ahırımıza kilit vurduk, evimize çekilip oturacağız” dedi.

Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (8)

Besicilik yapan Turabi Cüce’nin eşi Güldane Cüce ise, “Bizim hiçbir hayvanımızda sıkıntı yoktu. Biz hayvanlarımıza çok güzel bakan bir insanlarız, hayvanlarımızla ilgileniyorduk. Ayın 6’sında aşı vuruldu, 7’sinde ölüm başladı. Bir çözüm getiremediler. Bizi hayvanlarımızla baş başa bıraktılar. Biz kapımıza kilit vurduk, çok üzülüyoruz bize bir çözüm getirsinler, bize bir yardımda bulunsunlar. Bizi aydınlığa kavuştursunlar, neden ölümün olduğunu bulsunlar” dedi.

Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (1)

Ölümler sonrası ilçe tarıma haber verdiklerini belirten Deveboynu Mahalle Muhtarı Ercan Şahin, “10 gün sonra Adana'da bir heyet geldi. Adana'ya numune gönderdik, 9 gün boyunca hiç herhangi bir neden olduğunu kaynaklanan bir somut delil vermediler. Kendileri geldi, buradan kan almışlar, örnek almışlar. O gündür bu gündür, Adamın kırk dört tane malı vardı bu ahırda. Burası bomboş şu an buraya kilit vurdular. Şu an buradaki ölüm bitti. Dışarıdaki açık besiye başladı. Bir an önce bu adamın neyse sorun neyse nerede yanlışlık yapıldıysa bunun çözülmesi lazım. Aşıdan olduysa bilgi verilsin. Adama hiçbir şey yoktur diyor. Yemden yok, buradan yok. Neden olur öyle? Neden? Herhangi bir delil yok. Bize verilen bir şey yok” dedi.

Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (10)Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (9)Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (5)Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (3)Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (4)Afşin’de Bir Besicinin 12 Günde 44 Tosunu Öldü (2)

Muhabir: DENİZ DOĞAN