6 Şubat depremleri sonrası ağır hasar alan evinin bir yıldır yıkılması için mücadele ettiğini belirten Durdu Hurmanlı, yetkililerin sesini duymasını istiyor.

Kendi imkanlarıyla ağır hasarlı evinin yıkılmasını sağlamak isteyen ve aynı zamanda hissedar tapu olduğu için hak sahipliğinden de yararlanamayarak mağdur olan depremzede Durdu Hurmanlı, başından geçen olayı video çekerek anlatarak sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Köyde bulunan ağır hasarlı evin, kerpiç olmakta ve incelemeye gelen ekipler bu evi betonarme olarak sisteme kayıt altına aldıkları için evlerinin yıkımı ve enkazın kaldırılmasını gerçekleşmediğini belirten Durdu Hurmanlı, “Geçtiğimiz 2023 yılı Ağustos ayında köyümüze kerpiç evleri yıkmak için ekipler geldi. Fakat bizim evimizin sisteme betonarme olarak girildiği için yıkamayacaklarını söylediler ve buraya farklı bir firmanın geleceğini söylediler. Ben o köyümüzden gitmeden, evimizin askı kodunu ve fotoğraflarını çekerek kaymakamlıkta bulunan, hükümet konağında bulunan Milli Emlak'a gittim. Durumu anlattım fakat bana bir şey yapamayacaklarını, düzeltme olmayacağını farklı bir firmanın, iki ay içerisinde gelip evinizin enkazını kaldıracağını söylediler. Beklemeye başladık. İki, üç ay geçtikten sonra ben tekrardan kaymakamlığa gittim. Bununla ilgili şu anda çalışmaların devam ettiğini söylediler. Ben evimin enkazını kendim yıkmak istediğimi söyledim. Bana bunu yapamayacağımı, evimin beton girildiği için oradan yıkıma gelen ekibi burada alacağı için kendim yıkarsam dava açılacağını söylediler. Evimin enkazını da kaldıramıyorum. Tapumuz hissedar olduğu için hak sahibi de olamadık. Evimizin enkazını kaldırıp yerine ev yapmamız lazım. Bununla alakalı hükümet konağında diğer farklı birimlere gittim. Kaymakam Bey'le görüşmek için gittim. Bana Kaymakam Bey'in yerinde olmadığını sekreterinin hani sizin gibi mağduriyet yaşayan çok kişinin olduğunu bununla alakalı beklememiz gerektiğini söylediler. Şu anda gerçekten çok mağdur ediliyoruz Kemal Sunal’ın filmlerindeki hikayelere döndük. Ne eve dokunabiliyoruz, ne de kendileri gelip yıkıyor. Bizim acilen bu evi yıkıp yerine kendi imkanlarımızla, kendi paramızla ev yapmamız lazım. Kimseden maddi olarak bir destek beklemiyorum. Bu işin siyasete de dökülmesini istemiyorum, benim amacım siyaset yapmak değil. Biz depremde, devletin de, milletin de yardımını gördük. Benim buradaki şikayetim yalnızca işini bilmeyen memurlar bizi mağdur ediyorlar. Lütfen sesimizi duyun. Bakın, evimizin ön tarafında bulunan balkon, ekleme yapıldığı için evin komplesi betonarme olarak girilmiş. Yani bunun mağduriyetini, depremin üzerinden bir yıldan fazla geçmesine rağmen henüz bir çalışma yok. Bu mağduriyeti yaşayan yalnızca ben değilim. Lütfen yardımcı olun” açıklamasında bulundu.

Muhabir: DENİZ DOĞAN