Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Afşin’de, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) yapımı devam eden kalıcı konutların inşası 24 saat esasına göre sürdürülüyor.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin TOKİ koordinesinde yürütülen çalışmalarla ilçede inşası tamamlanan 3 bin 600 konut Kasım ayında hak sahiplerine teslim edilecek.

WhatsApp Image 2023-09-01 at 17.22.30 (4)

Güngör; “Şehrimizin sağlık altyapısı güçleniyor” Güngör; “Şehrimizin sağlık altyapısı güçleniyor”

Depremzedeler için inşa edilen kalıcı konutlarla birlikte depremden önce başladıkları kentsel dönüşüm alanı çalışmalarının aynı anda ilerlediğini ifade eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “TOKİ'lerle birlikte bu alan Afşin'in alternatif yerleşim alanı olacak.” dedi.

Çalışmaların hızla ilerlediğini aktaran Güven, “Depremden sonra ilçemizde Şubat ayı içerisinde TOKİ tarafından toplu konutların temeli atıldı. Afşin'de toplu konutlar imarlı alanda yapılmaya başlandı. Belediyeye ait imarlı arazileri TOKİ'ye devrettik. Bir an önce vatandaşımız kalıcı konutlara yerleşsin istedik ve şu anda TOKİ'ler hızla yükseliyor.” açıklamasında bulundu.

DSC_2049

Güven, depremden önce başladıkları kentsel dönüşün alanı çalışmasının deprem sonrası kendilerine önemli bir avantaj kazandırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Erçene Mahallesinden başlayıp Gerger Mahallesine kadar olan yeni şehirleşme ve gelişim alanında 30 metre genişliğindeki yol çalışmalarımıza başladık. Şu an çalışma yaptığımız yol, toplu konutlara su temin edileceği ishale hattının döşeneceği yol olacak. Yeni yerleşim alanı tamamen hava kirliliğine rastlanmayan, termik santralin zararlı etkilerinden uzak, diğer taraftan hava akımının insanların yaşamını, şehir yaşamını rahatlattığı, geniş yollarla, bulvarlarla çevrili her türlü sosyal donatı alanın bol bol bırakıldığı, yeşil alanların bol bol bırakıldığı, kamu ihtiyaçlarını karşılayacak alanların bırakıldığı bir alan olacak. TOKİ'lerle birlikte bu alan Afşin'in alternatif yerleşim alanı olacak. Bu alanda biz 2015’te başladığımız imar çalışmalarını 2021 yılında bitirdik. İmar parselleri oluştu. Dolayısıyla deprem sonrası aslında biz çok tedirgin olmadık. Koşturmadık. Yeni şehir aramadık. Çünkü hazırdı. Yaklaşık iki ay önce de özel imar inşaat faaliyetlerine başladık. Ruhsat vermeye başladık.  Önümüzdeki günlerde çok katlı binaların birlikte temelini atacağız.”

DSC_2068

TOKİ konutlarının tamamlanmasıyla ilçede barınma sorununu bitireceklerini ifade eden Güven, “Diğer taraftan eski imar alanımız, diğer taraftan bulunduğumuz alanda konutlar hızla inşa ediliyor. TOKİ yetkililerinin bizlere aktardığı bilgilere göre Kasım ayından itibaren inşallah konut teslimleri başlayacak. Bu bölgede 3 bin 600 civarında konut yapılıyor. Rezerv alanlar TOKİ'ye ayrıldı. TOKİ yerine dönüşüm şartlarına göre ne kadar konut yapacağına karar verecek. Afşin'de Kasım, Aralık itibariyle barınma sorununun önemli ölçüde çözüleceğini düşünüyoruz yeni konutların devreye girmesiyle birlikte. Bu da bizi sevindiriyor. Çok yakın zamanda da deprem sonrası şehir planımızın revizyonla hayata geçireceğini düşünüyoruz. Ben hemşehrilerim adına seviniyorum. Yıkıldık. Yiğit düştüğü yerden kalkarmış. İnşallah hep birlikte kalkacağız. Rabbim böyle bir afeti hiç kimseye göstermesin Hiçbir insana göstermesin. Ama ders alarak bu işten çıkmak zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

DSC_2058

TOKİ konutlarının ilerlemesinde arsa tahsisi yaparak katkıda bulunan Celal Kurt ise, “İnşaat ihalesini alan firmaya kamp alanı için 4 dönüm yer tahsis ettik. İki sondaj kuyumuzdan birini yine firmaya verdik. Malzeme döküm sahası için de 12 dönüm büyüklüğünde arsamız kullanıldı. Bizlerde vatandaş olarak TOKİ konutlarının tamamlanması için destek olmaya çalışıyoruz. Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-09-01 at 17.22.30WhatsApp Image 2023-09-01 at 17.22.30 (3)WhatsApp Image 2023-09-01 at 17.22.29