Afşin'de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, 8. Geleneksel Şehitleri Anma ve Yemliha Yürüyüşü düzenlendi.

 Afşin Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlar, şehitleri anma ve Kur'anı- Kerim'de adı geçen Yedi Uyurlar'ın hatırasını canlandırmak için ilçe merkezinden başlayarak 6 kilometre uzaklıktaki UNESCO listesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi'ne kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından Eshab-ı Kehf Külliyesi'ndeki etkinlikte konuşan Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, "Bugün 15 Temmuz’un yıldönümündeyiz. İlçemizde gelenekselleşmiş olan Yemliha Yürüyüşünün 8.’si gerçekleştirdik. 15 Temmuz olayından ardından Yemliha Yürüyüşünü Demokrasi Günü ve Şehitlerimizi Anma Günü etkinlikleri kapsamında yapmaya karar verdik." dedi.

15 Temmuz'da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimin Türkiye'yi işgal etme girişimi olduğunu dile getiren Budan, "15 Temmuz günü yaklaşık 250 şehidimizin ve 2 binin üzerinde gazimiz olduğunu gördüğümüzde aslında olayın nasıl bir kalkışma ve nasıl bir ihanet içerisinde olduğunu hepimiz bugün çok daha iyi anlıyoruz. Buna darbe girişimi demekte çok basit kalacak. 1960’ı ve 1980’leri burada bulunan birçok kişi biliyor. Bu darbe girişimi Türkiye Cumhuriyetimizi işgale açmak ve milletimizi esir etmenin bir yoluydu. Sadece yönetimi ele geçirmek için yapılan mücadele gibi bahsetmek aslında bu olayı biraz hafifte bırakacaktır. Dolayısıyla ülkemiz uçurumun kenarından döndü. Özellikle yabancı devletlerin işgaline ortam hazırlamanın eşiğinden döndü. Ankara ve İstanbul’da şehitlerimiz, gazilerimiz oldu. Eminim ki burada bulunan herkes o an olaya şahit olsa ve olayın yaşandığı yerde bulunuyor olsa hepimiz birer şehit ve gazi adayı olmak için aynı mücadeleyi verecektik. Ama çok şükür ülkemizin diğer yerlerinde başkent ve İstanbul kadar ciddi olaylar yaşanmadı." açıklamasında bulundu.

15 Temmuz'u hiçbir zaman unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Budan, konuşmasına şöyle devam etti:

" Bizden sonraki nesillere, gençlere de bu günün nasıl bir gün olduğunu anlatacağız ve yaşatacağız. İşte bugün burada toplanma sebebimizin en önemli maddesi de bu olayı unutmamak, unutturmamak ve bizden sonraki gelecek nesillere de bunu capcanlı, taptaze bir şekilde bırakmak. Yaklaşık bin yıldır millet olarak bu topraklarda hüküm sürmekteyiz. Bu topraklara hüküm sürmek basit bir şey değil. Dünya milletlerinin gözü burada, herkesin emeli ve hevesleri burada.  Dolayısıyla bu topraklara sahip olmanın bir bedeli var. Bizde bu bedeli kanlarımızla, canlarımızla, şehitlerimizle, gazilerimizle ödüyoruz ve büyük ihtimalle de ödemeye devam edeceğiz. 1071’de Malazgirt’te olmak üzere bu toprakların bize yurt olmasında, Anadolu'nun bize anayurt olmasında canlarını veren devamında İstanbul’un bu fethiyle sahip olduğumuz ve aslında Çanakkale, 1. Dünya Savaşı sonra terörle mücadele ve aynı zamanda 15 Temmuz’daki şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnetle anıyor ailelerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan siz değerli Afşin halkına sevgilerimi sunuyorum."

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ise, zulme baş kaldırırın canlandırıldığı Yemliha Yürüyüşü'nü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Geleneksel hale getirdikleri Yemliha Yürüyüşü'nün bu yıl sekizincisini düzenleyeceklerini söyleyen Güven, "Geleneksel Yemliha Yürüyüşünü şehitleri anma ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri ile birleştirdik. İnşallah her 15 Temmuz'da bu yürüyüşle şehitlerimizi anacağız, hem de yüzyıllar önce zulme, tiranlara başkaldıran 7 yiğit insanın anısını canlandırarak Kuran'ı Kerimde bahsedilen Eshab-ı Kehf olayını yaşayacağız" dedi.

Türk milletinin, İslam ve Müslümanlığın sancaktarlığını yaptığını dile getiren Güven, şunları söyledi:

"Türkiye coğrafyası üzerinde, kıyamete kadar Türk milleti yaşayacak ve İslam'ın sancaktarlığını yapacak. Türk milleti ayağa kalktı artık. Fakat şeytanın ne oyunu, nede hilesi biter. Türk milletini yıkmak için her şeyi yaptılar. En son içimizdeki hainlerle bu millete karşı darbe yapmaya kalktılar. Fakat unuttukları bir şey vardı. İstediğiniz kadar plan yapın, düzen kurun tüm tuzakları altüst eden O kutlu iradeyi unuttular. 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişiminde bu millet tanklara, uçaklara ve mermilere karşı göğsünü siper ederek tüm oyunları bozdu.

Konuşmaların ardından vatandaşlara çoban pilavı dağıtıldı.

Etkinliğe Afşin Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Hasan Akdemir, İlçe Komutanı Teğmen Tunca Ulucak, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.