Doktorlar nasıl insanları iyileştiriyorsa biz de ayakkabıları tamir yoluyla iyileştiriyoruz diyen Kaynak, “Bu mesleğin zor yanları yok. Çünkü severek yapınca insana zorlukları bile kolay geliyor. Severek yapmasaydım 30 yılımı vermezdim” dedi.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (3)

Afşin'de uzun yıllardır ayakkabı tamirciliği yapan Önder Kaynak, mesleğini 30 yıldır büyük bir tutkuyla sürdürüyor. Ayakkabı Doktoru isimli dükkanında hizmet veren Kaynak, tamir ettiği her ayakkabıya özenle yaklaşıyor.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (2)

Afşin’de ayakkabı tamirciliğinde en genç esnaf olduğunu söyleyen 45 yaşındaki Önder Kaynak, “Bu mesleğe 30 yıldan bu yana aktif olarak devam ediyorum. Bu işi severek yapıyorum. Şuan bu meslekte de en genç ve en son esnaflıkta devam ediyorum. Mesleğimin son ürünleriyiz artık” dedi.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (4)

Mesleğini amcasının oğlunun yanında başlayarak öğrenen Kaynak, “Bu mesleğe amcamın oğlunun iş yerinde ilk başlangıcım. Amcamın oğlu ustamdı benim. Onunla beraber başladık biz bu işe. Şuan kendisi bıraktı ben aktif devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (6)

İşini severek yapan Kaynak, mesleği devam ettirecek çırak bulamamaktan yakınıyor. 30 yıldır ayakkabı ustası Kaynak, yeniye talebin azaldığını tamirin ise artarak çoğaldığını söyledi.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (5)

"Ayakkabı Doktoru" ismini seçme hikayesi oldukça ilginç. Önder Kaynak, askerlik döneminde İzmir Karşıyaka'da gezerken bir iş yerinde "Ayakkabı Doktoru" yazısını görmüş ve bu ismi çok beğenmiş. Memleketi Afşin'e döndüğünde de ilk iş olarak dükkanının tabelasına "Ayakkabı Doktoru" unvanını yazmaya karar vermiş.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (8)

Ayakkabı Doktoru dükkanında her türlü tamiratı yapabilen Önder Kaynak, mesleğini severek yapan nadir kişilerden biri olarak, Ayakkabı Doktoru dükkanında müşterilerini memnun etmeye devam ediyor.

Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (10)Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (9)Afşin’de 30 Yıldır Ayakkabıları İyileştiriyor (7)

Muhabir: DENİZ DOĞAN