Kahramanmaraş’ta 24 Suriyeli sınır dışı edildi  Kahramanmaraş’ta 24 Suriyeli sınır dışı edildi 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Elbistan-Afşin ve Sivas’ın Gürün ilçesi üçgeninde kalan 119 km² ve Afşin-Göksun ve Kayseri’nin Sarız ilçeleri sınırlarında kalan 124 km² saha YEKA olarak ilan edildi.

Söz konusu karar, belirtilen saha sınırlarında özellikle rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere büyük kolaylıklar sağlayacak.

Türkiye’de de yenilenebilir enerjiyle ilgili yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bu çerçevede enerji yatırımları için özel alanlar tahsis ediyor. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) da enerji projeleri için tahsis edileni belirli özellikleri ve unsurları içeren, kanunlar çerçevesinde belirlenmiş özel nitelikli alanları ifade ediyor. YEKA’daki yatırımlar, piyasadaki lisanslı ve lisanssız diğer yatırımlardan farklı olarak yerli üretim ön koşuluyla yüksek ölçekte kurulu güç imkânı sağlıyor.

Afşin ve bölge ilçelerinde yenilenebilir enerji alanında güneş enerjisi yönünden oldukça avantajlı olduğu biliniyor.

Afşin ilçesinde de güneş enerjisi yatırımları ön plana çıkıyor. İlçede kırsal mahallelerde irili ufaklı güneş enerjisi santralleri üretim yapıyor. 

Sivas’ın Gürün ilçesi ise rüzgar enerjisi santralleri ile adından söz ettiriyor. İlçede, Türkiye’nin en büyük RES’leri arasında gösterilen tesislerdeki türbinler, rüzgarı elektriğe dönüştürüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu 3 ilçenin sınırlarında yer alan 119 km² sahayı, yüksek yerlilik oranına sahip yenilenebilir enerji yatırımları için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan etti.

Bölgede, RES yatırımlarının ön plana çıkacağı değerlendirilirken; yatırımcılar da düzenlenecek yarışmalarla belirlenecek. Bakanlık, sahanın koordinatlarını ve yarışma takvimini önümüzdeki günlerde duyuracak.

Öte yandan, bakanlığın aldığı kararda; Afşin-Göksun ve Kayseri’nin Sarız ilçeleri sınırlarında kalan 124 km² saha da aynı çerçevede YEKA olarak ilan edildi.

Kaynak: Şükrü Kartal