Afşin Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İlyas Sarı, bölgeye yapılması planlanan Organize Sanayi (OSB)’nin kuzey ilçelerinin ortak yararlanabileceği bir yerde olması gerektiğini kaydetti.
 
OSB’nin kuzey ilçelerinin ufkunu açacağını kaydeden Afşin Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İlyas Sarı, “Organize sanayi kuzey ilçelerinin ufkunu açacak, doğru bir planlamayla doğru ve rantabl bir bölge seçilmesi, ulaşımın kolaylığı, pazarlara yakınlık, iklim şartları dikkate alınması gerekmektedir” dedi.
 
Organize sanayinin biran önce yapılması gerektiğini kaydeden Afşin Sanayi ve İş Adamları Derneği Başkanı İlyas Sarı, “organize sanayi müteşebbisin ufkunu açacak, devlet eliyle yapılabilecek en iyi yatırım olduğunu düşünüyoruz. Kurulacak bir organize sanayide tarımsal sanayinin gelişeceğini düşünüyorum. Buna dayalı olarak Türkiye’nin en büyük 4 üncü ovası olan Afşin-Elbistan ovasındaki ürün çeşitliliği ve kalitesini etkileyecektir.
 
Bölgemizin nüfusu 5 ilçeyle birlikte 350 bini aşmış durumdadır. Bölgeler arası gelişmişliğin azalması ve yaygın bir sanayileşme aynı zamanda 2023 de 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için, ilçeler bazında organize sanayinin bir an önce bölgemize yapılmasının gerekliliği artmıştır.
Biz yer olarak kuzey ilçelerini kapsayacak bir bölgede olmasını istiyoruz . Afşin-Elbistan-Göksun ilçelerinin ortak yararlanabileceği ulaşım ve Pazar a yakınlık kriterinin ön plana çıkarılmasını istiyoruz.
Afşin ve Elbistan ilçelerinin OSB konusunda girişimleri olmuştur ve devam etmektedir.
Bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşların biran önce bu projeyi hayata geçirmeleri noktasında bizim gibi STK’lara düşen ne varsa yapmaya hazırız.”açıklamasında bulundu.
 
-“STK’lar Birlikte Hareket Etmeli”
 
Kuzey ilçelerde bulunan sivil toplum örgütlerinin azami paydada buluşması gerektiğini işaret eden Başkan Sarı, “Kuzey ilçelerinde bulunan tüm sivil toplum örgütleri ortak payda da buluşması gerekmekte. Bu konuda da ilk adamlar atıldı. Bu adımlar görsel ve yazılı basında işlenerek  kamuoyu oluşturulmaya başlandı.Ben buradan bu girişimlerde emeği geçenlere bir kere daha teşekkür ediyorum” dedi.
Sarı sözlerini şöyle tamamladı:
“Projenin  yeri konusunda ise, kuzey ilçeler arasında konsensüs sağlanarak yer tespiti yapılmalıdır.”