AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Afşin’de oluşturulan lavanta tarlasının Türkiye’deki kozmetik ve farmakoloji alanındaki önemli bir açığı kapatacağını söyledi.

Afşin’de teşkilat toplantısı ve saha gezileri gerçekleştiren AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Afşin Belediyesi tarafından oluşturulan lavanta tarlası ve arı evinde incelemelerde bulundu.

Lavanta tarlasında distilasyon tesisi ve Afşin arı evini gezen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, 380 dekar ile dünyanın en büyük tek parçadaki lavanta tarlasının Afşin’de oluşturulduğunu belirtti.

Öçal, Afşin’de, tıbbı ve aromatik bitkiler noktasında Türkiye’deki önemli bir açığı kapatma noktasında çalışmalar yapılıyor. Türkiye uzun zamandır böyle bir arayış içerisindeydi ve ilk cevap veren Afşin oldu. Bu noktada Afşin Belediyemizi kutluyorum. Çiftçilerimize alternatif ürün sağlama ve örnek olma noktasında, çaresiz, atıl bırakılan ne ekilebilir dediğimiz bu topraklarda lavanta projesi güzel bir örnek oldu.” dedi.

Afşin’de uygulanan projelerin Türkiye’ye model olduğunu ve Afşin modeli olarak ülkenin çeşitli yerlerinde uygulamaya konulacağını değinen Öçal, şunları kaydetti.

“Afşin Belediyemiz tıbbı aromatik bitkiler ve lavanta konusunda geniş araştırmalar yaparak bu noktaya geldi. Şuanda buradan elde edilen ürünler yağa dönüşecek ve kozmetik ürünler olarak piyasaya sürülecek. Lavanta tarlasına oluşturulan arı evi projesi de Türkiye’de bir ilk oldu. Artık Afşin modeli olarak ülkemizin çeşitli yerlerinde uygulamaya konulacak. Buradaki amaç kar elde etmekten daha ziyade model olabilmekti ve bunu Afşin’imiz lavanta ve arı eviyle başardı. İnşallah ülkemizin atıl durumdaki kullanılmayan tarıma elverişsiz arazilerimizde Afşin modeli ile değerlendirilerek hem ekonomiye hem de turizme kazandırılır. Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven ve ekibini çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. Afşin lavanta ve aromatik bitkiler konusunda her geçen gün profesyonelleşiyor. Bu ürünleri sadece koku sanayide değil farmakoloji de taşımayı düşünüyoruz. Bu alan, dünyada önemli bir sektör haline geldi ve buradan da payımızı almayı istiyoruz. Belediyemizin bu konuda da görüşmeler yaptığını ve girişimleri olduğunu öğrendik. İnşallah Afşin’imizde yapılan bu çalışmalar insanlarımıza da geri dönüşü güzel olacak.”

“Efsus ürünleri TBMM’de beğenildi”

Afşin’de yetiştirilen lavantalardan elde edilen kozmetik ürünlerini Türkiye Büyük Millet Meclisinde iktidar, muhalefet ayrımı yapmaksızın tüm meclis mensuplarına ve milletvekillerine hediye ettiklerini belirten Öçal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini arayarak teşekkür ettiğini belirtti.

Öçal, “Afşin’imizden Efsus markası adı altında çıkan lavanta ürünlerini TBMM’de de dağıttık ve birçok milletvekili Afşin’de lavanta mı yetişiyor? şeklinde şaşırdı. Bizlerde buraya yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdik. Bunun yanı sıra bu ürünlerden bir çalışmam sırasında bulunduğum İspanya’da milletvekillerine de hediye ettim ve çok güzel geri dönüşler aldım.” açıklamasında bulundu.

Ziyarette Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven de, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal’a teşekkür ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Açıklamaların ardından Öçal, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Safi ve partililerle birlikte Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş'ü ziyaret etti.

Öçal, daha sonra Alimpınar Mahallesinde ev ziyaretleri gerçekleştirdi.