Afşin Kent Konseyi’nin ilk Genel Kurulu Afşin Belediye Düğün Salonunda yapıldı.
 
 
Afşin Belediye Düğün Salonunda başlayan genel kurul toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İlk olarak divan ve katip üyeleri seçimine geçildi. Divan başkanlığına Feyyaz Solak, katip üyeliklerine ise Halit Aksu ve Harun Meşe seçildi.
 
Divan başkanlığı oluşturulmasıyla birlikte konuşmalara geçildi. İlk olarak söz alan aynı zamanda Afşin Kent Konseyi’nin kurucusu olan Mevlüt Taşkale yaptı.
 
Divan başkanlığının oluşmasının ardından Afşin Kent Konseyi Kurucusu Mevlüt Taşkale konuşma yaptı. Taşkale; “Bugün burada her türlü çareyi yöneticisinden bekleyen şehir yerine birlikte çözüm üreten bir yapıyı oluşturmanın heyecanını yaşamaktayız. Kent konseyi hemşerilik bilincinin artırılması ve gelecek kuşaklara ferah düzeyi çok daha yüksek sağlıklı, huzurlu yaşanılabilir ortamların yaratılması için oluşturulan ortak aklın ve uzlaşmanın esas alındığı demokratik bir yapıdır. Halkın doğrudan ya da dolaylı olarak yönetime katılmasına imkan sağlayan kent konseyleri, vatandaşlarımızın yerel yönetimle ilgili tüm öneri ve çözüm platformu olarak algılanmalıdır.” dedi.
 
Daha sonra kürsüye gelen Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Kent konseyinin bu ilk toplantısını üzüntülü günlerin gölgesinde yapmak hepimizin canını yakıyor. Olumsuz anılmaya sebep olan bu olayda hayatını kaybedenlere rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum. Göçük altında kalanların kurtarılmasına dua ediyor ailelerine sabırlar diliyorum. Kederimizi paylaşan Türk Milletine, devlet yetkililerine teşekkür ediyorum. Ayrıca, İlçe Kaymakamı Faik Arıcan’ a, Maden-İş Genel Başkanı İsmail Aslan’ a ve belediye personeline teşekkür ediyorum. Acıdan siyaset yapmanın yakışıksızlığını da belirtmek istiyorum. Topluma hizmet sürekli bir iştir, Kent Konseyi tam da bu günler için gereklidir. Enerji bölgemizin kaderi oldu, bundan kaçış kurtuluş görünmüyor, 4,5 milyar ton kömür var % 80’ i Afşin topraklarında. Göçük başladığından bu yana iyi yönetilemeyen bu santrallerin görevlilerinin değiştirilmesi için EÜAŞ yetkilileri nezdinde defalarca girişimde bulumdum, gelen bu tehlikeyi haber verdim. Müteahhit firmanın bölge halkına yönelik sosyal projelerde isteksiz ve yetersiz kaldığını belirttim. Aynı şeyleri olaydan sonra şehrimize gelen sayın bakana tekrar ilettim. Bunların takipçisi olduğumu ve olmaya da devam edeceğimi belirttim. Kısacası hataların tekrarlamaması için, sorumlulara gerekli adli, idari cezaların verilmesinin Kent Konseyi olarak takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyorum.
Afşin’ in tarihi M.Ö. 3 bin yıl öncesine dayanıyor. Kral yolu üzerinde önemli bir şehir ve yerleşim yeridir. Hurman Kalesi, Süt Pişiren Kalesi buna örnektir. Evet biz eski bir şehiriz bundan böyle konuşmalarımda ben ilçe demeyi uygun bulmuyorum. Afşin yani Efsus dan bahsederken; şehrimiz demeye özen gösterilmesini istiyorum. Bu bir övünme değil hakkı teslim etmektir.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmalar ardından Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerin seçimi yapıldı.
 
Oy birliği ile yönetim kurulu asil üyeliğine; Adnan Özdemir, Ömer Kösebalaban, Ahmet Kır, İlyas Sarı, Mehmet İnal, Hacı Bayram Veli Arıkan, Adem Gündoğar, seçildi.
 
Yedek üyeliğine ise; İsmail Mert, Yasin Çiriş, Harun Meşe, Halit Aksu, Mehmet Ergin, Muzaffer Karabulut, Adnan Kabaağaç seçildi.
 
Son olarak da çalışma gurup başkanları seçildi. İşte seçilen gurup başkanları:
Eğitim ve Kültür Çalışma Grup Başkanı Osman Doğan, Turizm ve Eshab-ı Kehf Çalışma Grup Başkanı Hacı Bayram Veli Arıkan, Sağlık ve Çevre Çalışma Grup Başkanı Ahmet Kır, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grub Başkanı Adnan Kabaağaç, Şehirleşme ve Kentsel Dönüşüm Çalışma Grup Başkanı Mevlüt Kır, Sanat Çalışma Grup Başkanı Celal Çaçan, Yaşlı ve Sosyal Hizmetler Çalışma Grup Başkanı Mehmet Can, Sanayi Ticaret ve İstihdam Çalışma Grup Başkanı İlyas Sarı, seçildi.
Kadın Meclisi  Kadına Yönelik Şiddet Çalışma Grup Başkanı Cahide Ertekin, Gençlik ve Eğitim Çalışma Grup Başkanı Paşa Karabulut seçildi.