Afin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan “Gezci Mesleki Eğitim Merkezi” projesi kapsamında kurs gören 40 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
Afşin Kaymakamlığı AB Proje merkezinde düzenlen törene Afşin Kaymakamı Faik Arıcan,Afşin Emniyet Müdürü Veysel Ateş, Afşin İlçe Müftüsü Halil İbrahim Genç, Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Güliz Aydemir ve Afşin’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.
 
Sertifika töreninde konuşma yapana Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin’in projeler alanında çok iyi bir durumda olduğunu, değişik kaynaklarda aktarılan projelerden en iyi ilçeler arasında olduğunu kaydetti.
-“ Toplamda Afşin’e 300 bin EURO’luk proje kazandırdık.”
Toplamda Afşin’e 300 bin EURO’luk proje kazandırdıklarını kaydeden Arıcan, “Şunu onur ve gururla ifade etmek istiyorum. Afşin ilçesi projeler alanında şuanda çok çok iyi bir durumda değişik kaynaklardan aktarılan projelerde en iyi olan ilçelerden birisiyiz. Özellikle Avrupa birliği projeleri kapsamında olan projelerin denetlenmesi, gerçekleştirilmesi ve geçmesi çok zordur. İki Avrupa Birliği projesinin uygulandığı ender ilçelerden birisiyiz. Hatta Kahramanmaraş merkez hariç diğer ilçelerimizde Avrupa Biriliği projeleri uygulanmamaktadır. Toplamında 200 bin EURO ve 100 bin EURO projeleri ilçemize kazandırmış olduk. Peki, neden gezici mesleki eğitim projesi? Takip edildiği kadarıyla, her öğrenci yüksek okul okuma istiyor. Ne yazık ki üniversite mezunu işsizlerimizde artıyor. Bizim ülkemizin en büyük ihtiyacı ara elemandır. Ara eleman ihtiyacı ne yazık ki meslek okullarımızın mezun verdiği öğrencilerle kapatamıyoruz. Değişik projelerle ve değişik kaynaklarla o ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar üzerinde yoğunlaşmak lazım. Hazine müsteşarlığına bağlı, merkezi finans kurumu bu hibe programını açtığı zaman bu projenin tamda ilçemize uyduğunu gördük.”dedi.
 
 
Proje hakkında bilgi veren Arıcan, “Çünkü ilçemiz dev termik santrallerin bulunduğu bir yerde bulunuyor. Önümüzdeki dönemlerde C,D ve E ünitelerinin yapılması planlanmaktadır. Bizim termik santrallerin ihtiyacı olan insan gücünü yetiştirmemiz lazım. Avrupa Birliği bizi kendilerine uyarlamak için değişik hibe programları açıyor. Gezici Eğitim Projesi de bu kapsamda açılan bir projedir. Birçok alanda projeler hazırlanıyor bizim sadece yapmamız gereken bu projeleri takip edip başvurmamız gerekiyor. Bizde kabul edilen projemiz 1 yıl önce hayata geçirdik ve kursiyerlerimizde başarıyla bitirdiler. Hatta kursiyerlerimizin bir kısmı iş sahibi oldular.”şeklinde konuştu.
Arıcan konuşmasını şöyle tamamladı;
“Ben bu projelerin ilçemize faydalı ve katkı sağlayacağını tahmin ediyorum. Proje 3 ana bölümde açıldı. Argon kaynakçılığı, sıhhi tesisat ve elektrik tesisatçılığı gibi her zaman başvurulması gereken ara elaman ihtiyacını karşılayacak konular. 40 kursiyerimiz kurlarını başarıyla bitirdiler. Bundan sonraki gezici eğitim kursuda adından da anladığımız üzere gezerek faaliyet gösterecek. Şuanda Sevin grubu köyleri müracaatlarını aldık ve 40 gün devam edecek.”
Afşin Kaymakamının konuşmasının ardından kursa katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.