Afşin Belediyesi, İstanbul’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günlerine katıldı.

İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda gerçekleştirilen tanıtım günlerine Afşin Belediyesi, ilçenin kültürü, ürünleri ve lezzetlerini görücüye çıkarttı.

Kahramanmaraş Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Afşin Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinin katılımıyla 4 gün boyunca İstanbul’da Kahramanmaraş’ı tanıtacak.

Kahramanmaraş Tanıtım Günlerine Eshab-ı Kehf Külliyesi standıyla katıldıklarını belirten Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Dernekleri Federasyonu organizesiyle gerçekleşen tanıtım günlerinde Afşin standına ilginin yoğun olduğunu söyledi.

Güven, “Standı ziyaret eden misafirlerimize ilçemizin tarihi ve kültürel dokumuzu, yöresel ürünlerimizi, tarımsal ürünlerinizi ve coğrafik güzelliklerini tanıtıyoruz. Afşin’imizin Kültürünü, Mirasını ve Değerlerini bulduğumuz her fırsatta ulusal anlamda tanıtımını sağlamak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Diliyorum ki bu tür organizasyonlar ile Kahramanmaraş’ımızı, Afşin’imizi dünyaya daha iyi, daha güzel tanıtırız.”dedi.

Afşin’de üretilen lavanta da sahne aldı

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “İstanbul’da düzenlenen bu etkinliğe Afşin Belediyesi olarak biz de katkı verebilmek için buraya geldik. Afşin olarak bizim söyleyeceğimiz ve insanlara anlatacağımız çok şeyler var. Gelişen taraflarımız var, mevcut olan taraflarımız var ve biz bunlarla etkinliğe katılmak istedik. Aromatik bitkilerimiz ile, Eshabı Kehf ile burada bulunmak istedik. Bir taraftan Eshab-ı Kehf bir taraftan lavanta ve diğer görsel güzelliklerimizle insanların gezebilecekleri yerler oluşturuyoruz. Biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesi Afşin’de kuruldu ve Türkiye’nin ilk arı evi Afşin’de açıldı. Bu çalışmalarımızda Hacettepe Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi ile iş birlikleri yapıyoruz. Projelerimizin tamamını bilimin desteğini arkamıza alarak yapıyoruz. Hacettepe Üniversitesi ile birlikte ilaç araştırma çalışmalarına biz de ortak olduk. Bizim ürünlerimiz ilaç sanayisinde kullanılacak ve Medipol Üniversitesi ile de mimarlık alanında iş birliğimiz var. Yine aromatik bitkiler ve arıcılık alanında çok ciddi yatırımlarımız var onunla ilgili son çalışmalarımızı yaptık. Aroma tedavi ve terapi konusunda KSÜ ile işbirliği içerisine girdik ve bu tedavi yöntemi ilk defa Afşin’de gerçekleştirilecek. Bu çalışma hem KSÜ hem de bizim için çok önemli” ifadelerine yer verdi.

Tanıtım günlerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Eshab-ı Kehf'i tanıtmak için büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Başkan Güven, şunları söyledi: "

Tanıtım Günleri için özel olarak oluşturulan UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesinde yer alan Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi standıyla bu organizasyonda yerimizi aldık. Yaklaşık bin 600 yıllık geçmişi bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesinin UNESCO kalıcı listesine alınması için gayretlerimiz devam ediyor. Tanıtım günleri, turizm fuarları Eshab-ı Kehf'in, Afşin'in tanıtımı açısında çok önemli. Bu organizasyonlarda Afşin sahip olduğu değerleri bir bütün olarak tanıtma fırsatı buluyoruz. İstanbul’daki Kahramanmaraş Tanıtım Günlerinde standımıza herkesi bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.