Afşin Sivil Toplum Örgütü Dayanışma Platformu ikinci toplantısını Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yaptı. Toplantıda genel seçimlerde hem iktidar partisinden hem de diğer partilerden bir milletvekili çıkartılması için çalışmalar başlatıldı.
 
Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda düzenlenen  toplantıya 15 sivil toplum örgütü temsilcisiyle birlikte muhtarlar katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kurt, Afşin’in Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde, iktidar partisinde bir milletvekili çıkarılması için ilçede bulunan tüm sivil toplum örgütüyle birlikte hareket edeceklerini kaydetti.
Başkan Kurt, “Bunlardan sonra toplanmamızın gayesi olan 2011 yılının Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde iktidar partisinden seçilebilecek bir sıradan ilçemizden bir kardeşimizin aday gösterilmesini istiyoruz. Bu konuda amacımıza ulaşabilmek için tüm Afşinliler olarak birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Yıllardır ilçemiz mecliste gerektiği gibi temsil edilememiş ve bunun doğal sonucu olarak yeteri kadar hizmet alamamıştır. Artık bu mahrumiyeti ortadan kaldırma zamanının geldiğine inanıyorum. Bunu başarmak da Afşinliler olarak bizim birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemizle olacaktır. Eğer bu noktada birlik ve beraberlik içinde hareket edersek inanıyorum ki, 12 Haziran seçimlerinde milletvekili olabilecek bir sırada Afşinli bir adayımız olacaktır. Artık Afşinliler olarak bir güç birliği oluşturup tek vücut olarak sesimizi Ankara’ya duyurarak Afşin’imizin hak ettiği hizmetleri almak için iktidar partisinden üçüncü veya dördüncü sıradan bir hemşerimizin aday gösterilmesini istiyorum.” diye konuştu.
 
Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kurt’un konuşması ardından söz alan Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin’in bundan sonra akıllı ve birliktelik anlayışıyla  hareket edeceğini kaydetti.
Kahramanmaraş’ın en sorunlu ilçelerinden birinin Afşin olduğunu kaydeden Başkan Can, “Şuanda Kahramanmaraş’ın en sorunlu ilçelerinden biri Afşin. Bu sorunlar santral, istimlak ve buna benzer çok büyük sorunlarımız bulunmaktadır.  Organize sanayi yine en büyük sıkıntılarımızdan biri, bu sorunlarımızı gidermek adına bize önayak olması gereken biri veya birilerinin kesinlikle artık gerekmektedir. Artık mecliste bizden biri olması lazım ki, bu sorunlarımız giderilsin. Bunun gerçekleşmesi için sıralamada güzel bir yere sahip olmamız gerekmektedir. Biz sivil toplum örgütleri olarak bunun çabasını göstermekteyiz. Bundan sonra Kahramanmaraş’ın ikinci büyük ilçesi olarak Afşin’i yok saymamalarını istiyoruz.
Hangi siyasi parti Afşin’e olumlu noktada bir yaklaşım sergilerse o parti Afşin’de olumlu karşılanacağı fikrindeyim. Tabi bu noktada iktidarı temsil eden bir partimizden milletvekilinin olması bizim arzumuzdur. Şuanda Cumhuriyet Halk Partisi’nden temsilcimiz var. Artık Afşin’in hak ettiği birinci sırayı vermeleri lazım çünkü bunu hak ettik. Yaklaşık 15-20 yıldan beri  bu arzumuz gerçekleşmedi. Afşin bundan sonra akıllı hareket edecektir. Artık masanın üstünde kendi sorunlarının da görüşüldüğü bir yer istiyor.” açıklamasında bulundu.
Konuşmalar ardından ilçenin sorunları masaya yatırıldı ve uzun uzun tartışıldı.
Toplantının sonunda ise,  önümüzdeki günlerde ilçede bulunan tüm siyasi parti başkanlarıyla görüşme yapılması kararı alındındı.