Afşin Emniyet Müdürü Veysel Ateş, basın toplantısı düzenleyerek 2009 yılında ilçemizde meydana gelen olayların değerlendirmesini yaptı. Emniyet Müdürü Ateş, Afşin’in huzurlu ve güvenli bir ilçe olduğunu söyledi.
 
Afşin Emniyet Müdürü Veysel Ateş, 2009 yılında 686 asayiş, kabahatler kanununa göre 55 kişi ve 24 iş yerine toplam 13 bin 725 TL ceza verildiğini ve ilçede 175 kaza meydana geldiğinin altını çizdi.
İlçemizde asayiş olaylarının önlenebilmesi ve asgariye indirilmesi için Afşin Emniyet Müdürlüğü bir dizi önlemler aldığını belirten Ateş, bu önlemlerden bazıları şöyle sıraladı:
“24 saat esasına göre resmi ve sivil personel tarafından cadde, sokak ve mahalle aralarında devriye görevi ifa edilmekte bu görevliler tarafından tespit edilen şüpheli şahıs ve araçlar yasalar doğrultusunda incelenmektedir. Ayrıca şehrin giriş-çıkılarında yapılan uygulamalarla şüpheli araç ve kişiler kontrol edilmektedir. İşyerlerinin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu caddeler, pazar yerleri, özellikle halkın yoğun olarak bulunduğu Pazar, Pazartesi, Çarşamba, ve Cuma günlerinde yaya ve motorize görevliler tarafından sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Hırsızlığa karşı halkımızı bilinçlendirmek amacıyla broşür hazırlanarak dağıtılmış, Ramazan ayında hırsızlığın daha çok olabileceği değerlendirildiğinden bu ay içerisinde Cuma hutbelerinde halkın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.
Görevlilerimizin kapsamlı ve öz verili çalışmaları sonucunda Ateşli ve Delici-Kesici silahlarla kasten adam yaralama olaylarını gerçekleştiren şahıslar suç aletleri ile birlikte yakalanarak adalete teslim edilmiştir.”
 
-“2009 yılında 175 kaza”
Trafik Denetleme Büro Amirliğinin yıllık faaliyetlerini de değerlendiren Afşin İlçe Emniyet Müdürü Veysel Ateş, “2009 yılında ilçemizde ölümlü trafik kazası meydana gelmemiş, 58’i yaralamalı olmak üzere toplam 175 trafik kazası meydana gelmiştir. 2009 yılında ilçemizde 3 bin 200 araç kontrol edilirken 223 bin 659 TL para cezası kesilmiş,147 araç trafikten men edilmiştir. Yapılan etkin denetimler neticesinde ilçemizdeki araç sürücülerinin kural ihlali yapmalarının azaldığı ve evrak eksikliklerinin büyük oranda giderildiği gözlemlenmiştir. Ancak sürücüler tarafından, özellikle hız kurallarına ve trafikteki diğer araç ve yayaların haklarına arzu edilen seviyede riayet edilmediğinden üzücü kazalar meydana gelmektedir. Özellikle ilçemizde nüfusun yoğun olduğu Atatürk Caddesi’nde park ihlali yapılmaması konusunda bir kere daha uyarıda bulunmak istiyorum” açıklamasında bulundu.
-“Afşin huzurlu bir ilçe”
Afşin’in huzurlu bir ilçe olduğunun altını çizen Afşin Emniyet Müdürü Veysel Ateş, “ 2009 yılını verilerine bakıldığı zaman günlük ortalama 1 yada 2 tane olayın meydana geldiğini görmekteyiz. 40 bin nüfuslu bir ilçeye göre son derece olumlu bir rakamdır. Afşin Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımız huzurlu bir ortamda yaşamaları için, broşür, bildiri, eğitim semineri gibi faaliyetlerimiz devam etmektedir. Özellikle her okulumuza biri amir biri polis olmak üzere iki personel görevlendirdik. Buda okullardaki olumsuz olayları önlediği kanısındayım. Afşin’in daha huzurlu ve güvenli bir ilçe olması için İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak bütün imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız.” dedi.