Afşin Devlet Hastanesinde Hastane Afet ve Acil Durum (HAP) projesi kapsamında tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryoya bağlı olarak Afşin (TOKİ) konutları yapımında işçi servisinin kaza yapması sonucu 25 kişinin olaydan etkilendiği teması işlendi.

Tatbikat gerçeğini aratmazken, Afşin’de ilgili ekipler kendi alanlarındaki çalışmaları başarı ile gerçekleştirdi.

Dsc 5419 (Large)

Afşin Devlet Hastanesi Başhekimi Fikri Şirin yaptığı açıklamada “Değerli arkadaşlar, Değerli basın mensupları 2024 yılı Hap Planlaması amaçlı tatbikatımızı gerçekleştirdik. Afşin ilçesi TOKİ Konutları civarında 11 Haziran saat 10.00 sularında işçi servisinin bir kazaya karışması sonucunda çoklu yaralanma durumu bize intikal ettiğinde derhal olay yeri ekibimizi topladık. Kurumlar arası koordinasyonumuzu sağladık. Hastaların hastanemizde takibi başladı.  Gerekli triyaj ve güvenlik önlemlerini aldık. Tıbbi müdahalede bulunduk.” Dedi.

Şirin; “Senaryo gereği bu olayda iki hastamızın ameliyathanede müdahalesi devam etmekte. İki hastamızın durumu ağır, Elbistan Devlet Hastanesine sevk ettik. 5 hastamız maalesef hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden hastaların yakınlarına başsağlığı diliyorum. Müdahalesi devam eden hastalarımıza ise acil şifalar diliyorum. Bu tatbikatta biz şunu görmek istedik; Böyle olası bir durumda hastanemizin hızlı pozisyon alma, alt yapısını değerlendirme ve kabiliyetini ölçme imkânı bulduk. Tatbikatımız burada sona ermiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Dsc 5453 (Large)Dsc 5459 (Large)Dsc 5444 (Large)Dsc 5433 (Large)Dsc 5440 (Large)Dsc 5424 (Large)

Muhabir: DENİZ DOĞAN