Afşin Sağlık Grup Başkanı Ahmet Yener, Afşin’de aile hekimliği uygulamasının başlatılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “13 Aralık Pazartesi günü Afşin’de Aile Hekimliği uygulamasına geçileceğini kaydetti.
 
Afşin Sağlık Grup Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada, birinci basamak sağlık kalitesinin artırılması, hastanelerdeki iş yükünün azaltılması amacıyla uygulamaya konulacak olan aile hekimliğinin Afşin’de de başlayacağını ifade etti.
 
Türkiye genelinde her ilin kademeli olarak aile hekimliğine geçtiğini belirten Dr. Yener, şunları kaydetti; “Aile hekimliği için çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda Aile Hekimliği için başvurular başladı. Kahramanmaraş için belirlenen tarih 13 Aralık 2010. Ancak, çalışmaların tamamlanması halinde geçiş daha erken de yapılabilecek. Aile hekimliği sistemi sayesinde her doktor 4 bin civarında kişiyle muhatap olacak. Sistem oturduğu zaman hastaneye sevkler, aile hekimi tarafından yapılacak. Aile hekimliği uygulaması başladığında birinci basamak sağlık hizmetleri daha da kaliteli hale gelecektir. Hastanelerdeki yoğunluk ise bu sayede azalacaktır. Çünkü hemen herkes en küçük bir rahatsızlığında dahi hastanelerin acil servislerine koşuyor. Bu nedenle gereksiz yığılmalar yaşanıyor. Bu sistemin uygulanabilmesi için biz kendi uygulamamıza uygun bir şekilde nüfus sayımı yapacağız. Kim nerede oturuyor net bir şekilde tespit edeceğiz. Ondan sonra ise her doktora yaklaşık 4 bin düşecek şekilde bir düzenleme yapılacak. Afşin’de ilk etapta 24 aile hekimi görev yapacak.''