EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Linyitleri’nde istihdam edilecek olan 670 işçi için EÜAŞ olarak yönetim kurulu kararı aldıklarını belirterek; “İşçilerin alımı için de İş-Kur’a yazıyı yazdık. Bir aksilik çıkmazsa bu ay içerisinde İş-Kur ilana çıkarak başvuruları almaya başlayacağız” dedi.
 
2010 yılının Temmuz Ayı’nda Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kışlaköy Kömür Havzası için ilana çıkılan fakat daha sonra iptal edilen 143 kişilik kadro beklemede dururken, 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde Afşin-Elbistan B Termik Santralı’na kömür veren Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen göçükler nedeniyle B Santralı’na AEL’den kömür verilmeye başlanmasıyla AEL’de iş yükü artmıştı.
 
AEL’nin ‘iş yükümüz arttı ama personelimiz az’ demesi üzerine EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, daha önce iptal edilen 143 kişilik kadronun artırılması için Hazine Müsteşarlığı ile görüşmüş, yapmış olduğu görüşme olumlu sonuçlanmış ve 25 Nisan 2011 Pazartesi günü bölgeye yapmış olduğu ziyarette de AEL’de istihdam edilmek üzere memurundan teknisyenine, teknikerinden mühendisine kadar 670 işçi alınacağını, alımların ise Haziran Ayı’nın sonlarına doğru yapılacağını açıklamıştı.
 
Alış’ın bu açıklamalarının üzerinden 2 ay geçerken, bölgede de merakla beklenen ve bölge halkının ‘Haziran da geldi işçi alımı ne zaman yapılacak?’ sorusunun cevabı yine Halil Alış’tan geldi. EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, yaptığı son açıklamada işçi alımlarının bir aksilik çıkmaması durumunda bu ayın içerisinde yapılacağını duyurdu.
 
İşçi alımının kesinlikle yapılacağının altını çizen Alış; “10 gün önce işçi alımı konusunda yönetim kurulu kararını aldık. Alınan karar üzerine de işçilerin alımı için Türkiye İş Kurumu’na yazıyı yazdık. Onlar duyuruyu yapacaklar. Bir aksilik çıkmazsa bu ay içerisinde İş-Kur ilana çıkarak başvuruları almaya başlayacağız” dedi.
 
2010 yılı Temmuz Ayı’nda iptal edilen 143 kişilik kadro dışında EÜAŞ’ın müracaatı üzerine 143’e ilaveten 57’si mühendis, 14’ü memur, 70’i tekniker ve 386’sı teknisyen olmak üzere 527 kişilik kadro verilmiş, bu kadroyla birlikte alınacak işçi sayısı 670’e çıkmıştı.