Devlet Su İşleri (DSİ) Afşin 204. Şube Müdürü Murat Pihava, Adatepe Sulaması 1. Kısım Projesi kapsamında 2018 yılı içerisinde 680 hektarlık alanı suya kavuşturacaklarını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında tamamlanması planlanan Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatının tamamlanması ile Afşin'in 15 mahallesinde 67 bin 780 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Adatepe Sulaması 1. Kısım İnşaatında fiziki gerçekleşme oranı yüzde 40 seviyesine yaklaştığını belirten Devlet Su İşleri (DSİ) Afşin 204. Şube Müdürü Murat Pihava,  ana boru montajının tamamlandığı 17 kilometrelik hat üzerinde olan Deveboynu, Anzorey ve Esence Mahallelerindeki tarım arazilerinin sulanabilmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Göksun ilçesindeki Adatepe Barajı’ndan alınacak suyu kapalı sistem borulu şebekeyle münbit topraklara ulaştıracak olan sulama projesinin 1. Kısım inşaatında çalışmaların aralıksız olarak devam etiğini ifade eden Pihava, " Adatepe sulamasında şuana kadar 17 bin 656 metre Ø 3400'lük CTP ana borumuzun montajımızı gerçekleştirdik. Anzorey Mahallemize özellikle sıfırdan 14. kilometresine kadar aralıksız montaj yapıldı. Ardından 17. kilometre ile 19. ve 25. kilometre ile 28. kilometre arasında kamulaşma sıkıntısı olmayan yerlerde montaj işlemlerimizi gerçekleştirdik. " dedi.

DSİ olarak,2018 yılı içerisinde 680 hektar tarım arazisine suyu kavuşturma hedefini yakalamayı istediklerini dile getiren Pihava, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ana hat boru döşemelerimizin yanı sıra tarım arazilerimizin sulanmasını sağlamak için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 2018 yılında, ilk etapta 80 hektarlık alanı sulamaya açmayı planlıyoruz. Daha sonra 160, 260 ve 680 hektara tamamlayacağız. Sulama hattı için 10 kilometrelik polietilen boru siparişi verdik.  Borularımız geldi ve önümüzdeki hafta itibarıyla arazilerimizin sulanması için S1'den itibaren montaja başlayacağız."

 Adatepe Barajı Sulama Projesindeki 2. ve 3. kısım hatları için toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini belirten Pihava, " Adatepe Barajı'ndaki suyu Afşin ve Elbistan'a ulaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda çalışmalarımızı 1. Kısım üzerinde yoğunlaştırdık. 2. ve 3. Kısım sulama inşaatında toplulaştırma problemleri bulunuyor. İnşallah gelecek yıl Adatepe 2 ve 3’e de başlayacağız." açıklamasında bulundu.

Adatepe Barajı Sulamasıyla birlikte Afşin'in verimli topraklarının suya kavuşacağını ifade eden DSİ Afşin Şube Müdürü Pihava, "Şuanda Adatepe barajıyla birlikte vatandaş istediği gibi ekinini ekebilecek, su problemi olmayacak buda devletimize katkı sağlayacaktır. Elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde çalışmalara devam ediyoruz.  Projenin tamamlanmasıyla birlikte Afşin’e bağlı Deveboynu, Anzorey, Esence, Hüyüklü, Nadır, Erçene, Çağılhan, Alimpınar, Ördek, Kötüre, Gerger, Altaş, Yazıdere, Ortaklı ve Kabaağaç mahallelerindeki zirai araziler suyla buluşturulacak." diye konuştu.